Sejm przyjął uchwałę ws. żywności z Rosji i Białorusi. Dwóch posłów się wyłamało

Polska
Sejm przyjął uchwałę ws. żywności z Rosji i Białorusi. Dwóch posłów się wyłamało
Twitter/ Kancelaria Sejmu
Sala plenarna Sejmu

Sejm przyjął uchwałę ws. nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności. Za projektem głosowało 441 posłów. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu - obaj to przedstawiciele Konfederacji. Poprawki PiS nie uzyskały większości.

Projekt uchwały został przygotowany przez prezydium Sejmu. Podczas prac w komisji rolnictwa uchwała nie została zmieniona, choć PiS zgłosiło poprawki. Ostatecznie zgłoszono je jako wnioski mniejszości, które przepadły w głosowaniu.  

 

Za uchwałą ws. nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności głosowało 441 posłów. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Byli to politycy Konfederacji - Grzegorz Braun i Włodzimierz Skalik. Nikt nie głosował przeciwko. 

Sejm przyjął uchwałę ws. żywności z Rosji i Białorusi. Posłowie wyrazili sprzeciw

"Wzywamy Komisję Europejską do przedłożenia propozycji nałożenia sankcji na import rosyjskiej i białoruskiej żywności i produktów rolnych do UE" - napisano w projektowanej uchwale.

 

Dodano, że import żywności i produktów rolnych z Rosji i Białorusi w dalszym ciągu generuje ogromne dochody dla producentów, handlowców i budżetów tych państw.

 

"Naszym moralnym obowiązkiem jest zaprzestanie handlu, który może bezpośrednio lub pośrednio przyczynić się do wzmocnienia zdolności Rosji i wspierającej jej Białorusi do kontynuowania wojny z Ukrainą" - przekazano w dokumencie.

 

ZOBACZ: Rosja ogranicza import ekwadorskich bananów. Poszło o broń

 

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Hetman poinformował, że wartość importu żywności z Rosji do Polski w 2023 r, wyniosła 380 mln dolarów, a z Białorusi - 86 mln dolarów, ale Polska eksportuje o wiele więcej - z Rosją saldo dodatnie wynosi 240 mln dol., a z Białorusią - 180 mln dol. Import produktów rolno-spożywczych z Rosji stanowi tylko 1 proc. polskiego importu żywności.

 

Najwięcej żywności z Rosji importuje Łotwa, Holandia, Hiszpania, Niemcy i Włochy - wyliczał minister. W 2023 r. kraje UE sprowadziły 1,5 mln ton zbóż, najwięcej Włochy, Łotwa, gracja i Hiszpania - dodał.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie