Niemcy. Szykuje się paraliż komunikacyjny. Strajki na lotniskach i kolei

Świat
Niemcy. Szykuje się paraliż komunikacyjny. Strajki na lotniskach i kolei
AP Photo/Matthias Schrader, Michael Probst
Niemcy: Szykują się strajki na kolei i lotniskach

Niemcy w czwartek i piątek mogą spodziewać się utrudnień w komunikacji. W czwartek i piątek strajkować będą pracownicy narodowego przewoźnika kolejowego Deutsche Bahn oraz personelu naziemnego linii lotniczych Lufthansa.

W poniedziałek do kolejnego strajku ostrzegawczego personelu naziemnego linii lotniczych Lufthansa wezwał związek zawodowy Verdi.

 

Zgodnie z zapowiedziami, strajk rozpocznie się w czwartek nad ranem, a zakończy po godz. 7 w sobotę. Związek ostrzegł pasażerów, że w trakcie mogą zostać odwołane loty. 

 

ZOBACZ: Paraliż dotknie nawet 100 tys. pasażerów. Kolejny strajk w Niemczech

 

Związek zawodowy domaga się ponad 12 proc. podwyżki oraz wypłacenia premii inflacyjnej. Kolejne rozmowy negocjacyjne mają odbyć się w przyszłym tygodniu. Dotychczas pracownicy przeprowadzili dwa strajki ostrzegawcze. 

Strajki powracają na niemiecką kolej

Po miesięcznej przerwie strajki powracają również na niemiecką kolej. Pierwszy zaplanowany został na bieżący tydzień i ma potrwać 35 godzin. Maszyniści walczą o lepsze warunki pracy, podwyżki inflacyjne o ponad 500 euro i skrócenia tygodniowego czasu pracy o trzy godziny do łącznie 35 godzin.

 

Klaus Weselsky, szef związkowców w poniedziałek o paraliżu kolei mówił podczas konferencji prasowej. - Jedno muszę powiedzieć, szykujemy kolejne strajki i nie będziemy się już trzymać zasady, że zapowiadać je będziemy tak jak do tej pory 48 godzin przed zawieszeniem naszej pracy - przekazał, cytowany przez Interię.

 

ZOBACZ: Niemcy. Poważny wypadek z udziałem polskiego busa. Są ranni

 

Najbliższy strajk rozpocznie się w środę wieczorem i obejmie ruch towarowy, a w czwartek nad ranem pociągi pasażerskie.

 

Jak podaje Interia, na torach może nie pojawić się ponad 80 proc. pociągów dalekobieżnych i większość podmiejskich. Strajk ma zakończyć się w piątek o godz. 13.

 

Źródła: DW, Interia 

anw/sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie