Samochody z Rosji będą miały zakaz wjazdu. Litwa grozi konfiskatą aut

Świat
Samochody z Rosji będą miały zakaz wjazdu. Litwa grozi konfiskatą aut
AP
Rosyjskie samochody nie będą mogły wjechać na Litwę/ Zdjęcie ilustracyjne

Osoby posiadające samochody z rosyjską rejestracją mają kilka dni na przerejestrowanie auta. Litewski urząd celny powiadomił, że zarejestrowane w Rosji pojazdy nie będą miały wstępu do kraju, chyba że podróżować będą do obwodu królewieckiego. Za niezastosowanie się do zasad i nieprzerejestrowanie auta będzie grozić grzywna i utrata pojazdu.

Litewski urząd celny opublikował komunikat, w którym poinformował, że samochody z rosyjskimi numerami rejestracyjnymi muszą opuścić Litwę do 11 marca. Osoby posiadające takie auto muszą przerejestrować pojazd na numery litewskie, w przeciwnym razie mogą spotkać się z przykrymi konsekwencjami. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania nałożyła sankcje na Rosję. Za śmierć Nawalnego


Samochody, które nie opuszczą kraju i nie zostaną przerejestrowane będą uznane za naruszające przepisy kodeksu administracyjnego. W związku z tym możliwe będzie ukaranie właściciela grzywną, a nawet konfiskata pojazdu

Litwa zakazuje samochodów zarejestrowanych w Rosji. Jeden wyjątek

Od zasady jest jednak jeden wyjątek. Na terenie kraju mogą przebywać samochody z rosyjską rejestracją o ile zmierzają do obwodu królewieckiego (kaliningradzkiego). 

 

ZOBACZ: USA uderzają w Rosję. Joe Biden: Zwiększamy nacisk


Ponadto do przejazdu kierowcy potrzebują dokumentu tranzytowego. Tranzyt taki, na terytorium Litwy nie może trwać dłużej niż 24 godziny, a w samochodzie musi przebywać jego właściciel. W innym wypadku pojazd może nie zostać wpuszczony na litewskie terytorium. 

Sankcje wobec Rosji. Komisja Europejska uderzyła w moskiewskie samochody

Ograniczenia są związane z zaleceniami Komisji Europejskiej w sprawie sankcji wobec Rosji, które ustalono w ubiegłym roku. Kroki ograniczające przejazd rosyjskich samochodów wprowadziły m.in. Łotwa, Polska czy Finlandia.  


Zakazy wjazdu do krajów UE dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych.  

Karina Jaworska / mak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie