Gdańskie jajo Fabergé na aukcji. Zawrotna cena

Polska
Gdańskie jajo Fabergé na aukcji. Zawrotna cena
eBay
Gdańskie jajo Fabergé na aukcji

Wyjątkowe jajo Fabergé z gdańskimi emblematami można teraz wylicytować na znanej platformie. Przedmiot wysadzony złotem, rubinami i bursztynem jest wart nawet 150 tysięcy złotych. Egzemplarz ma być raptem jednym z dwóch występujących obecnie na świecie. Jednakże to drugie na pewno nie trafi w prywatne ręce, bowiem znajduje się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Gdańskie jajko Fabergé produkcji Victora Mayera z 18-karatowego złota wystawiono na licytacji na eBay-u. Przedmiot jest o tyle wyjątkowy, że na całym świecie wyprodukowano raptem 11 takich egzemplarzy. Jednakże pięć z nich nie posiada złota tejże próby oraz brakuje im tarczy z herbem. 

 

ZOBACZ: Austria. Zaginiony obraz trafi na aukcję. Jest wart kilkadziesiąt milionów euro


Obecnie istnieją dwa jaja, takie jak to wystawione na aukcję, drugie znajduje się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Jajo przechowywane w muzeum, było podarkiem dla palcówki od Heidrun Mohr-Mayer, żony właściciela firmy Victor Mayer. Kobieta urodziła się w tym polskim mieście. 

Gdańskie jajo Faberge wystawione na aukcji

Ostatnia potwierdzona cena tego jajka pochodzi z 2008 roku. Wyceniono je wówczas na 28 tysięcy euro. Obecnie cena na aukcji wynosi ponad 34 tysiące euro, czyli około 150 tysięcy złotych.  


Do przedmiotu dołączono certyfikat autentyczności. W cenie jest także książka "Fabergé Eggs by Victor Mayer" w angielskiej wersji. W publikacji to konkretne jajo jest szczegółowo opisane na stronie numer 90. Sama książka warta jest 300 dolarów (ponad tysiąc złotych). 

 

ZOBACZ: Moneta za ponad tysiąc złotych. Gratka dla fanów kultowego serialu


Jajko sprzedawane jest w lakierowanej walizce prezentacyjnej wykonanej z drewna burlowego. Kolor skrzyni nieco się utlenił, jednak jak podano w opisie, nie ma to znaczenia dla ogółu przedmiotu. 


Cenne jajo jest dostępne do dokładnego wglądu na stronie aukcji. Właściciel do ogłoszenia dołączył kilkanaście zdjęć jaja Fabergé.  

Karina Jaworska / anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie