Papież niedysponowany. Franciszek ujawnił, na co choruje

Świat
Papież niedysponowany. Franciszek ujawnił, na co choruje
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Papież Franciszek wciąż chory

Problemy zdrowotne rzutują na pontyfikat Ojca Świętego. Papież Franciszek podczas audiencji ze względu na chorobę nie był w stanie przeczytać przemówienia. Poprzednie spotkania z wiernymi musiał odwołać. Wcześniej biskup Rzymu trafił na krótko do szpitala.

- Mam zapalenie oskrzeli - ujawnił w sobotę papież Franciszek. Stan zdrowia 87-letniej głowy Kościoła znów wywołał zaniepokojenie po tym, gdy trzeci raz w ostatnich miesiącach potwierdzono u niego infekcję dróg oddechowych.

Watykan. Papież jest niedysponowany

Po środowej audiencji biskup Rzymu miał problem z głosem i nie był w stanie odczytać katechezy oraz okolicznościowych przemówień. Wtedy obowiązki przejął sekretarz stanu. Następnie Franciszek trafił do szpitala - według rzymskich mediów kapłanowi wykonano tomografię płuc, aby wykluczyć ewentualne komplikacje. 

 

ZOBACZ: Papież Franciszek zaapelował do Polaków. Prosi o pomoc

 

- Przygotowałem tekst, ale słyszycie, że nie mogę go przeczytać z powodu zapalenia oskrzeli - powiedział w sobotę Franciszek, którego cytuje ANSA. Mimo to papież postanowił przyjąć kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

 

Lider SPD ręczył mu oficjalną piłkę mistrzostw Europy, które odbędą się w tym roku w Niemczech oraz białą porcelanową figurkę niedźwiedzia z herbem kraju.

Papież Franciszek chory. Stan zdrowia rzutuje na pontyfikat

Nowe kłopoty zdrowotne 87-latka zaczęły się pod koniec zeszłego tygodnia Stolica Apostolska w krótkim komunikacie poinformowała o odwołaniu zaplanowanych obowiązków ojca świętego. "Papież Franciszek ma lekki stan grypowy i z tego powodu profilaktycznie odwołał audiencje przewidziane na sobotę" - poinformowało biuro prasowe.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek przewieziony do szpitala. Komunikat Watykanu

 

Przed rokiem biskup Rzymu był hospitalizowany w klinice Gemelli, a do placówki przywieziono go karetką. Trafił tam z powodu problemów z oddychaniem oraz sercem. Test na obecność koronawirusa okazał się negatywny, jednak lekarze wykryli infekcję dróg oddechowych.


Wcześniej - w 2021 roku - przeszedł operację usunięcia części jelita grubego ze względu na zapalenie uchyłków. Dodatkowo papież cierpi na rwę kulszową, ma także problemy z kolanem. Często korzysta z pomocy wózka inwalidzkiego oraz laski.

Piotr Białczyk / mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie