Wybory samorządowe 2024. Kto może być członkiem komisji wyborczej?

Polska Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Wybory samorządowe 2024. Kto może być członkiem komisji wyborczej?
Polsat News

Przy okazji zbliżających się wyborów samorządowych trwa także nabór do obwodowych komisji wyborczych. Tak naprawdę niewiele osób wie, w jaki sposób można zgłosić swoją kandydaturę, a nie ma w tym nic skomplikowanego. Jednak trzeba pamiętać o kluczowym terminie na złożenie podania. Kto i jak może stać się członkiem obwodowej komisji wyborczej? Wyjaśniamy.

Przypomnijmy, że wybory samorządowe odbędą się już 7 i 21 kwietnia. Podczas głosowania wybierzemy radnych gmin, powiatów, sejmików województw, a także burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. Każdy z obywateli będzie mógł oddać głos w odpowiednim lokalu wyborczym, gdzie członkowie komisji będą wydawać karty do zagłosowania. 

Kto może być członkiem komisji wyborczej?

Zdawać by się mogło, że w komisji siedzą tylko wybrani obywatele, jednak nic bardziej mylnego. Tak naprawdę może się tam znaleźć niemal każdy, kto:

  • ukończył 18 lat
  • posiada pełne prawa wyborcze i publiczne
  • nie jest ubezwłasnowolniony
  • jest obywatelem Polski

Jest także grupa osób, które nie mogą zgłosić swojej kandydatury na członka obwodowej komisji wyborczej, jest to: osoba kandydująca w wyborach,  komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego, pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego, urzędnik wyborczy, mąż zaufania,  obserwator społeczny oraz osoba, która jest mężem, żoną, wstępnym, zstępnym, rodzeństwem lub małżonkiem zstępnego, wstępnego lub przysposobionego kandydata w wyborach. 

Jak zostać członkiem komisji wyborczej?

Najprostszym sposobem na zostanie członkiem obwodowej komisji wyborczej jest skontaktowanie się z komitetem wyborczym. Można również samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy. Jednym ze sposobów jest również zgłoszenie swojej kandydatury komisarzowi wyborczemu.

 

Zgłoszenia kandydatów na członków komisji dokonywane przez pełnomocników komitetów wyborczych przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja.  Zgłoszenie chęci bycia członkiem komisji to jedno, jednak należy pamiętać o kluczowym terminie. 

 

ZOBACZ: Wybory samorządowe. Oskar Szafarowicz zawalczy w Warszawie


Zgodnie z kalendarzem wyborczym datą na zgłaszanie - przez pełnomocników komitetów wyborczych - kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa 8 marca 2024 roku. Obwodowe komisje wyborcze powołane zostaną do dnia 25 września 2023 roku.

 

Komisje zostaną oficjalnie ustanowione do 18 marca 2024 roku. Dla wszystkich członków komisji wyborczej przewidziane jest wynagrodzenie zależne od pełnionej funkcji. Przewodniczący komisji otrzyma 900 zł, jego zastępca 800 zł, a pozostali członkowie  po 700 zł. W przypadku drugiej tury wyborów, dieta dla członków komisji wynosi 50 proc. wysokości pierwotnej stawki. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie