"Mieszkanie za remont". Ogromna kolejka po mieszkanie w Krakowie, ludzie stali całą noc

Polska
"Mieszkanie za remont". Ogromna kolejka po mieszkanie w Krakowie, ludzie stali całą noc
Polsat News
Mieszkańcy Krakowa tłumnie stawili się w kolejce przed magistratem

Gigantyczna kolejka mieszkańców ustawiła się przed krakowskim magistratem, by złożyć wniosek w programie "Mieszkanie za remont". Pierwsze osoby przyszły już w czwartek po południu i stały całą noc. Mieszkańcy zgodnie mówią, że ceny własnego mieszkania w mieście są horrendalne. - W poprzednich edycjach programu z sukcesem startowali znajomi i już remontują mieszkanie - mówi pan Grzegorz.

W Krakowie ceny komercyjnego wynajmu lub zakupu mieszkania są bardzo wysokie. Stąd nie powinna dziwić frekwencja przed magistratem, gdzie już w czwartek "w kolejce po mieszkanie" ustawiły się pierwsze osoby. 

 

Mieszkańcy Krakowa szturmują magistrat - informuje Dominika Orzeł, krakowska reporterka Polsat News. Powodem jest start trzeciej edycji programu "Mieszkanie za remont", który umożliwia wynajem lokalu w zamian za wykonanie w nim remontu w okresie 12 miesięcy. Wnioski można składać między 1 a 29 marca. 

 

ZOBACZ: "Interwencja". Skorzystali z programu Mieszkanie Plus. Czują się oszukani

 

- Pojawiłem się w czwartek o 17:40, a pierwsze osoby przyszły już o 15:00. W nocy były 4 stopnie Celsjusza. Spałem raptem dwie godziny, a żona wcale. Mieszkam w Krakowie od urodzenia. Ceny wynajmu lub kupna w Krakowie są ogromne, brakuje nam zdolności kredytowej. Takie akcje są potrzebne. W poprzednich edycjach z sukcesem startowali znajomi i już remontują mieszkanie - powiedział pan Grzegorz. 

 

Czy szybsze złożenie wniosku ma znaczenie? Mieszkańcy są przekonani, że tak. - Czekam od 5:00. Działa komitet kolejkowy. W poprzednim roku była taka informacja, że przy podobnej punktacji ma znaczenie data złożenia wniosku. Mieszkam w Krakowie, chciałabym zostać tutaj na dłużej. Ceny mieszkań i wynajmu w mieście są absurdalne - dodała pani Bogusława. 

"Mieszkanie za remont". Gigantyczna kolejka w Krakowie

Jak informuje krakowski magistrat z programu mogą skorzystać osoby, które mieszkają w stolicy Małopolski, ale nie posiadają nieruchomości na własność, nie są też współwłaścicielami mieszkania w Krakowie lub w pobliskich powiatach: krakowskim, wielickim lub proszowickim.

 

- Czekam od mniej więcej 4:30. Jak minęła noc? Poznałem wielu fajnych ludzi. Panuje przekonanie, że kolejność wniosków ma znaczenie, a w każdym razie jest jednym z kryteriów - powiedział Dominice Orzeł pan Jerzy. 

 

ZOBACZ: "Mieszkanie na start". Resort zapowiada nowy program, także dla singli

 

Po wykonaniu remontu lokal wynajmowany jest wnioskodawcy na czas nieokreślony. Są pewne ograniczenia dotyczące zarobków. Czynsz takich lokali wynosi przeważnie od ok. 6 do 15 zł za metr kwadratowy.

 

Do programu mogą przystąpić osoby, które osiągnęły średni miesięczny dochód netto na jedną osobę w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, który wynosi: 150–350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego, 125–300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego, 100–250 proc. najniższej emerytury – w gospodarstwie wieloosobowym.

"Mieszkanie za remont" w Krakowie

- Jestem 253. w kolejce. Możliwe, że będę stał do południa. Gdybym wiedział, że przyjdzie tyle osób pewnie przyszedłbym wcześniej - mówi pan Rafał. 

 

ZOBACZ: Dolnośląskie. XVI-wieczny kościół na sprzedaż. Cena jak za mieszkanie w dużym mieście

 

Program "Mieszkanie za remont" Kraków prowadzi od 2022 roku. W pierwszej edycji programu stałych najemców znalazło 40 lokali (26 jest już wyremontowanych i zasiedlonych), w drugiej edycji do rozdzielenia przeznaczono 100 lokali - 74 z nich już mają swoich najemców, remonty trwają.

Mateusz Kucharczyk / ml / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie