RCB. Premier Donald Tusk wprowadził dwa stopnie alarmowe

Polska
RCB. Premier Donald Tusk wprowadził dwa stopnie alarmowe
Wikimedia Commons/Adrian Grycuk
Premier wprowadził stopnie alarmowe

Premier Donald Tusk wprowadził stopnie alarmowe BRAVO oraz BRAVO-CRP. Mają one obowiązywać do końca maja. Jak wyjaśniono, to sygnał dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Informacja o wprowadzeniu stopni alarmowych została przekazana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

 

"Są one sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności" - czytamy w mediach społecznościowych RCB.

 

Bravo to drugi stopień alarmowy

Premier wprowadził stopnie alarmowe

Jak czytamy w komunikacie RCB, "zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA".

 

ZOBACZ: Nowa Dęba: Alert RCB po spożyciu "swojskiej" galarety z targu


"W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia - można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP (ALFA CRP, BRAWO CRP, CHARLIE CRP, DELTA CRP)" - podkreślono.

 

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier. Robi to po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW. W przypadkach niecierpiących zwłoki wprowadza je z kolei minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii szefa ABW, informując o tym niezwłocznie premiera.

 

 

Anna Nicz / sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie