Tantiemy z internetu. Bartłomiej Sienkiewicz zapowiada zmiany

Kultura
Tantiemy z internetu. Bartłomiej Sienkiewicz zapowiada zmiany
PAP/Albert Zawada
Bartłomiej Sienkiewicz mówił o tantiemach w sieci. Zmiany w przepisach

- Najdalej za dwa lub trzy tygodnie przepisy dot. tantiem z internetu trafią do prac sejmowych - powiedział minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Stowarzyszenie Filmowców Polskich odniosło się do tych słów w sieci. - Widać, że w Polsce zmieniła się władza - przekazano. Polska jest ostatnim krajem w UE, który nie pozwalał na czerpanie zysków z sieci.

Bartłomiej Sienkiewicz podczas konferencji przekazał, że trwały w tej sprawie konsultacje m.in. z twórcami i artystami. Dziś się zakończyły. - Implementujemy prawo dotyczące korzystania z tantiem w internecie i wpisujemy do tej ustawy (...) prawo do pobierania tantiem wynikających z odtwarzania ich dzieł w internecie - mówił minister.

Tantiemy z internetu. Sejm zajmie się nowymi przepisami 

Bartłomiej Sienkiewicz przyznał, że do czasu zakończenia konsultacji nie wypowiadał się na ten temat. - Dziś mogę powiedzieć, że finał już jest znany - podkreślił Sienkiewicz.

 

ZOBACZ: Zdecydowane cięcia w TVP. Bartłomiej Sienkiewicz deklaruje

 

Minister kultury przekazał, że "najdalej za dwa - trzy tygodnie przepisy dotyczące tantiem z internetu trafią do parlamentu". Sienkiewicz podkreślił, że wówczas okaże się, kto jest przeciwny opłatom w internecie, które trafiałyby dla polskich artystów. - Bardzo nam zależało, by w finale ta sprawa była zero-jedynkowa - ktoś jest za, albo ktoś jest przeciw - mówił. 

Podziękowania dla ministra Sienkiewicza 

Minister poruszył też inną kwestię, o którą był pytany przez dziennikarzy. - Ze mną w toku konsultacji (nad przepisami ws. tantiem - red.) nie kontaktowały się żadne platformy streamingowe, poza tym ich ewentualne próby nie udałyby się. To chyba premier Morawiecki przyjmował szefa Netflixa w zeszłym roku, my takich praktyk nie mamy - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

 

Po wypowiedzi ministra Stowarzyszenie Filmowców Polskich nagrało w sieci wideo z podziękowaniami.

 

- To dla nas, filmowców, bardzo ważny dzień. Dziękujemy ministerstwu, że chciało nas wysłuchać, że się za nami wstawiło. Dziękujemy za wsparcie w sprawie tak istotnej - mówił aktor Mateusz Banasiuk. Dodał, że "czuć, że w Polsce zmieniła się władza".

Artyści byli oburzeni. Ministerstwo usunęło zapis o tantiemach

Wcześniej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pracując nad nowym projektem ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zdecydowało się wykreślić zapisy o tantiemizacji na rzecz twórców utworów publikowanych w internecie, np. na platformach streamingowych.

 

Polska Akademia Filmowa wystosowała do do ministra kultury i premiera list otwarty w tej sprawie, w którym wyraziła swoje oburzenie. "Wynagrodzenie za korzystanie z filmów i seriali jest prawem polskich twórców i producentów" - pisali. 

 

ZOBACZ: Bartłomiej Sienkiewicz nie wstał podczas śpiewania hymnu w Sejmie. Tłumaczy swoje zachowanie

 

1 lutego Stowarzyszenie Filmowców Polskich poinformowało o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na zaniechaniu przyjęcia dyrektywy unijnej wprowadzającej tantiemy z Internetu. "W 2024 r. Polska jest już ostatnim krajem w całej Unii Europejskiej, w którym nie wdrożono jeszcze dyrektywy ws. prawa autorskiego" - podkreślono.

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie