Wiatr miotał samolotem. Maszyna "skakała" po pasie

Świat
Wiatr miotał samolotem. Maszyna "skakała" po pasie
@BradleyMaybury / X
Nieudane lądowanie Boeinga 787 linii British Airways

Podczas lądowania Boeinga 787 samolot kilkukrotnie odbił się od pasa startowego, bo z powodu warunków pogodowych nie był w stanie wylądować. Pilot musiał wykonać manewr "odejścia na drugi krąg". Nagranie z incydentu obiegło sieć.

Samolot British Airways, odbywający w poniedziałek rejs z Kuwejtu do Wielkiej Brytanii, zdecydował się na podejście do lądowania na lotnisku Heathrow mimo trudnych warunków atmosferycznych

Chwile grozy na lotnisku w Heathrow

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, które pokazują, że był to bardzo trudny manewr. Widać na nich, jak samolot kołysze się i zbliża do pasa startowego, a gdy jego koła dotykają podłoża, po chwili kilkukrotnie zaczyna się od niego odbijać

 

ZOBACZ: Przerażające, awaryjne lądowanie wojskowego samolotu w Turcji

 

Jak podaje CNN, pilot musiał przerwać lądowanie ze względu na silny wiatr. Później na nagraniu widzimy, jak podrywa maszynę, gdy ten wykonuje manewr "odejścia na drugi krąg". 

 

ZOBACZ: USA. Awaryjne lądowanie Airbusa. Pilotów ostrzegł system alarmowy

 

Ostatecznie Boeing wylądował na lotnisku, ale według danych serwisu flightradar24 druga próba lądowania została podjęta dopiero po 40 minutach. Przez ten czas pilot krążył nad ziemią w oczekiwaniu na lepszą pogodę. 

Czym jest "odejście na drugi krąg"?

"Odejście na drugi krąg" gdy samolot już ląduje, może okazać się dużym zaskoczeniem dla pasażerów, ale nie dla pilotów, ponieważ jest to normalna procedura lotnicza. 

 

Do rezygnacji z lądowania dochodzi np. wtedy, gdy poprzedni samolot nie zdążył zwolnić pasa, kiedy na płycie lotniska znajduje się inna przeszkoda albo gdy nie pozwala na nie sytuacja pogodowa. 

 

Manewr polega na wykonaniu drugiego okrążenia, po angielsku określanego "go-around". Jest on nieprzyjemny dla pasażerów - pilot włącza pełną moc silników

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie