Największa taka darowizna w USA. Prestiżowe studia będą za darmo

Świat
Największa taka darowizna w USA. Prestiżowe studia będą za darmo
AP/Mary Altaffer/Montefiore Health System
Największa darowizna w historii USA dla uczelni. Studiowanie za darmo

Studenci jednej z amerykańskich uczelni medycznych nieoczekiwanie dowiedzieli się, że nie będą musieli już płacić czesnego. Ich reakcja została zarejestrowana na nagraniu, a kadry ukazujące euforię obiegły media. Wszystko za sprawą 93-letniej byłej wykładowczyni dr. Ruth Gottesman, która przelała na konto Albert Einstein College of Medicine miliard dolarów.

- Z przyjemnością dzielę się z wami wiadomością, że począwszy od sierpnia w Albert Einstein College of Medicine nie będzie już czesnego - obwieściła zgormadzonym studentom dr Ruth Gottesman.

 

Ta informacja wywołała wśród zebranych w auli eksplozję euforii. Studenci wyskoczyli z krzeseł i rzucali się sobie w ramiona. Dla nich oznacza to, że nie będą musieli płacić już za naukę po 60 tys. dolarów rocznie. 

Wielka darowizna dla uczelni

Dr Gottesman, była profesor uczelni, która na konto szkoły przelała miliard dolarów, fortunę odziedziczyła po zmarłym mężu.

 

David Gottesman był miliarderem i przyjacielem największego amerykańskiego inwestora giełdowego Warrena Buffetta. Przed śmiercią powiedział żonie, żeby z pieniędzmi zrobiła, co zechce. Ta zdecydowała przeznaczyć je na cele społeczne. - Byłby szczęśliwy - przekazała wdowa, przemawiająca do studentów. 

 

 

ZOBACZ: Chiny: Student znalazł głowę szczura w posiłku ze stołówki. Uczelnia twierdzi, że to kaczka

 

To największa taka darowizna w historii USA. - Miliard dolarów to kwota, która zostanie przeznaczona nie tylko na zwolnienia z czesnego, ale też na rozwój uczelni - ocenił w rozmowie z Polsat News Jarosław Fedorowski, profesor medycyny klinicznej w Stanach Zjednoczonych. 

 

Wielu amerykańskich studentów zaciąga pożyczki, które później muszą spłacać przez lata. Średnie zadłużenie osób, które zdecydują się pójść na medycynę, to 200 tys. dol.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie