Prognoza pogody na poniedziałek. Wiosna w lutym. Nawet kilkanaście stopni ciepła

Pogoda
Prognoza pogody na poniedziałek. Wiosna w lutym. Nawet kilkanaście stopni ciepła
Polsatnews.pl
W poniedziałek w Polsce będzie - jak na luty - naprawdę ciepło

"Import" ciepłych mas powietrza znad Bałkanów i basenu Morza Śródziemnego trwa w najlepsze. Wiemy już, że wysokie temperatury dotrą nie tylko nad Węgry, Słowację i Ukrainę, ale też zahaczą o sporą część Polski. Gdzie będzie najcieplej? Co jeszcze przyniesie pogoda w poniedziałek?

Wczesnym porankiem nad Polską będą rywalizować dwa układy baryczne. Z jednej strony, na wschodzie i w centrum rozgości się wyż z południa a z drugiej, wciąż będzie ściągane nieco chłodniejsze powietrze znad Skandynawii. 

Możliwe zamglenia, gęste chmury na zachodzie i w centrum. Padać nie powinno

Na zachód od linii Gorzów Wielkopolski - Bydgoszcz - Warszawa - Białystok, nie ma praktycznie żadnych szans na poranne rozpogodzenia. Będzie mgliście, z chmurami piętra niskiego. Pogodnie będzie na krańcach południowo-wschodnich, na Opolszczyźnie i na Górnym Śląsku. Tam słonecznych momentów z pewnością nie zabraknie.

 

ZOBACZ: Sukces warszawskich lekarzy. Operacja uratowała kręgosłup małego Tadzia

 

Tradycyjnie już, najcieplej będzie na południowym wschodzie, choć mieszkańcy pozostałych dzielnic z pewnością ucieszą się na wiadomość o tym, że wysokie temperatury z każdą kolejną godziną będą dominować na coraz większym obszarze kraju:

 

fot za: WXCHARTS
fot za: WXCHARTS

Trudno będzie wskazać miejsca, gdzie będzie zimno, z wartościami, które choćby odrobinę przystają do drugiej połowy lutego. Można tu pokusić się jedynie o wymienienie Karkonoszy, Beskidu Żywieckiego i Tatr - tam temperatura w okolicach 3-4 stopni na plusie. W tym samym czasie na Rzeszowszczyźnie +12 kresek.


IMGW nie przewiduje żadnych utrudnień pogodowych. Warto też odnotować, że sytuacja hydrologiczna w większości kraju już się stabilizuje. Przekroczone stany alarmowe utrzymują się jeszcze na Bzurze, Stobrawie, Prosnej Górnej, Orlej i Łebie. 

Ciepło w lutym. Temperatura może dobić do +15 stopni, ale chmur nie zabraknie

W godzinach popołudniowych słońca nie zabraknie, jednak - jak sygnalizowaliśmy już w tytule - stratusy dadzą się we znaki nad sporą częścią kraju:

 

fot za: mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km)
fot za: mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km)

Najlepsze warunki tradycyjnie już, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, chociaż słońce z pewnością mocniej poświeci też w Małopolsce oraz na ziemi świętokrzyskiej. Rozpogodzi się też na północy, ze szczególnym wskazaniem na województwo kujawsko-pomorskie i północno-wschodnią część Wielkopolski.


Temperatury zaskoczą bardzo pozytywnie:

fot za: WXCHARTS
fot za: WXCHARTS

Praktycznie w całym pasie południowym i centralnym wskazania na termometrach przekroczą 12-14 stopni. Tylko na Pomorzu Gdańskim i na Podlasiu chłodniej: od 8 do 10 kresek. 

Starcie dwóch mas powietrza pod wieczór. Chmury znów dają o sobie znać

Pod wieczór i w nocy kontrolę nad pogodą nad Polską spróbuje przejąć niż z północy. Będzie można to doskonale obserwować po kierunku wiatru:

fot za: mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km), opracowanie własne
fot za: mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km), opracowanie własne

Granica między tymi dwoma masami powietrza będzie przebiegać przez Pomorze, Wielkopolskę i Dolny Śląsk. Na wschód od zaznaczonej przez nas linii wciąż importowane będzie ciepło z południa.


Ładna, niemal bezchmurna noc spodziewana jest:

  • na Opolszczyźnie,
  • na Górnym Śląsku,
  • w Małopolsce,
  • na Podkarpaciu,
  • na ziemi łódzkiej,
  • na Mazowszu,
  • w województwie świętokrzyskim,
  • na ziemi lubelskiej

W pozostałych dzielnicach zachmurzenia nie zabraknie. Przelotne opady deszczu mogą zahaczyć o Warmię, Mazury i Podlasie.


Temperatury dość wyrównane: od 7 do 9 kresek na plusie. Odrobinę chłodniej tylko na Pomorzu Gdańskim – tam okolice pięciu stopni Celsjusza. Czy to ostatni akord tej niemal wiosennej aury? Zdecydowanie nie! Jutro będzie jeszcze cieplej. O szczegółach opowiemy jednak w kolejnym newsie meteo.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie