Wybór prokuratora krajowego. Dariusz Korneluk z rekomendacją

Polska
Wybór prokuratora krajowego. Dariusz Korneluk z rekomendacją
PAP/Radek Pietruszka
Wybór prokuratora krajowego. Dariusz Korneluk z rekomendacją

Obecny zastępca prokuratora krajowego - Dariusz Korneluk - otrzymał rekomendację komisji konkursowej na stanowisko prokuratora krajowego - przekazała na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart.

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał specjalny zespół do wyłonienia kandydata na stanowisko Prokuratora Krajowego. 

 

Kandydatami na prokuratora krajowego byli: zastępca prokuratora krajowego Dariusz Korneluk; prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie, delegowana do Prokuratury Krajowej Katarzyna Kwiatkowska; prokurator okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim Agnieszka Leszczyńska; prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie, delegowany do Prokuratury Krajowej Jacek Skała; prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów Ewa Wrzosek.

Dariusz Korneluk kandydatem na prokuratora krajowego

W poniedziałek odbyło się jawne wysłuchanie kandydatów. Po jego zakończeniu wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart poinformowała, że rekomendację ministerstwa sprawiedliwości na stanowisko Prokuratora Krajowego otrzymał prokurator Dariusz Korneluk, który od połowy lutego pełni funkcję zastępcy prokuratora krajowego.

 

ZOBACZ: Rafał Bochenek: Trwa próba siłowego przejęcia Prokuratury Krajowej. Pilna konferencja PiS

 

- Został najlepiej oceniony z grona zgłoszonych do konkursu osób - przekazała wiceminister Ejchart.

 

Prokurator Dariusz KornelukPAP/Radek Pietruszka Prokurator Dariusz Korneluk

Wybór prokuratora krajowego. Adam Bodnar: Przedstawię wniosek premierowi 

Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar powiedział podczas konferencji, że celem konkursu było, aby "społeczeństwo mogło zapoznać się z kandydatami", zaś "komisja konkursowa była w stanie wybrać najlepszą osobę". - Ja już w pewnym sensie jestem zobowiązany do wskazania panu premierowi tej osoby, która właśnie została wyłoniona w wyniku pras komisji konkursowej - zaznaczył Bodnar.

 

ZOBACZ: "Pierwszy krok do przywracania godności". Pilny komunikat Prokuratora Generalnego

 

- W wyniku dokonanego wyboru przedstawię odpowiedni wniosek premierowi - powtórzył Bodnar. - Chciałbym zadeklarować, że wszystkie kolejne konkursy na różne stanowiska będą przeprowadzane w podobny sposób, kierując się zasadą przejrzystości i maksymalnej dostępności tych procedur konkursowych dla osób zainteresowanych - zapewnił.

 

Wiceminister Ejchart powiedziała natomiast, że zespół MS po pięciu godzinach wysłuchań kandydatów oraz dwugodzinnej naradzie zdecydował o rekomendowaniu prok. Korneluka "przy podziale głosów cztery do trzech". - To nie była prosta decyzja - zauważyła wiceminister.

 

Ejchart podkreśliła, że Korneluk przedstawił szeroką wizję, koncepcję prokuratury i "jedyny powiedział, jak istotna jest strategia prokuratury na czas konfliktu zbrojnego".

Kim jest Dariusz Korneluk? 

Dariusz Korneluk pracuje w prokuraturze od ponad 30 lat, w tym ponad 13 na stanowiskach kierowniczych wszystkich szczebli. Zajmował się m.in. sprawami dotyczącymi przestępczości narkotykowej. Podczas wysłuchania powiedział, że był jednym z pierwszych prokuratorów, który stosował dowód ze świadka koronnego, a także jako prokurator brał udział w znanej sprawie napadu i zabójstwa w Kredyt Banku w 2001 roku.

 

ZOBACZ: Chaos w Prokuraturze Krajowej. Wszczęto śledztwo ws. przekroczenia uprawnień

 

W kolejnych latach Korneluk pełnił m.in. funkcje prokuratora rejonowego Warszawa-Praga Północ, prokuratora okręgowego Warszawa-Praga, czy prokuratora apelacyjnego w Warszawie. Natomiast od marca 2016 roku do grudnia 2023 roku pracował jako prokurator pierwszoliniowy w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Śródmieście. W połowie lutego br. prokurator generalny Adam Bodnar powierzył Kornelukowi pełnienie funkcji zastępcy prokuratora krajowego.

Dawid Kryska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie