Włochy. Oburzenie po akcji policji. Prezydent zareagował

Świat
Włochy. Oburzenie po akcji policji. Prezydent zareagował
Polizia di Stato, AP Photo/Miguel Angelo Pereira
Prezydent Włoch reaguje na zachowanie policjantów podczas protestu

To wyraz porażki - tak prezydent Włoch Sergio Mattarella ocenił użycie przez policję pałek wobec protestujących. Mowa o zdarzeniach, do których doszło podczas manifestacji studentów i uczniów w Pizie. Zachowanie mundurowych wywołało oburzenie w kraju.

W piątek we Florencji i w Pizie doszło do propalestyńskich protestów. Uczestniczyli w nich m.in. studenci i uczniowie, w tym niepełnoletni. Nagrania wydarzeń z tego drugiego miasta obiegły media społecznościowe.

 

Widać na nich, jak policjanci najpierw odpychali manifestantów, po czym pobili ich pałkami. - Czy w taki sposób bijcie swoje dzieci? - krzyczała jedna z kobiet.

Protest młodzieży stłumiony pałkami. Sergio Mattarelli rozmawiał z szefem MSW

Wydarzenia wywołały oburzenie w kraju. Opozycja wezwała szefa MSW Matteo Piantedosiego do zajęcia się sprawą w parlamencie. Na sprawę zwrócili uwagę nie tylko politycy, ale i nauczyciele i rektorzy uczelni.

 

ZOBACZ: Włochy. Emeryt przeżył szok. Wygrał miliony euro, ale tylko na chwilę

 

Enzo Letizia, przedstawiciel ANFP - związku zawodowego funkcjonariuszy - po zdarzeniu przekonywał, że nie powinno się "wydawać wyroków, dopóki nie zostanie przeprowadzone dochodzenie".

 

W sobotę administracja włoskiego prezydenta powiadomiła, że Sergio Mattarelli rozmawiał o sprawie z ministrem spraw wewnętrznych. Jak podano, Mattarelli przekazał, że "autorytetu sił nie mierzy się pałkami, lecz zdolnością do zapewnienia bezpieczeństwa przy jednoczesnej ochronie prawa do publicznego manifestowania opinii". Matteo Piantedosi miał "ze zrozumieniem" przyjąć słowa prezydenta.

 

"Użycie policyjnych pałek wobec młodzieży jest wyrazem porażki" - czytamy w komunikacie wydanym przez włoski Pałac Prezydencki.

anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie