Dragon 24. W Polsce ruszają największe manewry od 25 lat

Polska
Dragon 24. W Polsce ruszają największe manewry od 25 lat
Media społecznościowe/1. Warszawska Brygada Pancerna
Kadry z filmu o organizacji ćwiczeń

W Polsce ruszają największe manewry wojskowe NATO od 1999 roku. W ćwiczeniach o kryptonimie "niezłomny obrońca", w całej Europie Środkowej weźmie udział 90 tysięcy żołnierzy. Wojskowi są już na poligonach, pokazali film z przygotowań.

1. Warszawska Brygada Pancerna opublikowała nagranie z ćwiczeń logistycznych Brilliant Jump-24, które towarzyszą serii ćwiczeń Sojuszu Północnoatlantyckiego o kryptonimie Steadfast Defender-24, czyli w dosłownym tłumaczeniu "niezłomny obrońca".

 

W krajach Europy Środkowej uczestniczyć będzie 90 tysięcy żołnierzy ze wszystkich państw NATO oraz Szwecji. Celem jest sprawdzenie możliwości sił Sojuszu do odstraszania, obrony i odpowiedzi na potencjalny atak agresora.

Największe manewry od 25 lat

Polska jest jednym z państw-gospodarzy ćwiczeń. Polska część manewrów jest zintegrowana z narodowym ćwiczeniem o kryptonimie Dragon 24, w które zaangażowanych 20 tysięcy żołnierzy, 3,5 tysiąca jednostek sprzętu z dziewięciu państwo NATO.

 

 

 

 

Polacy stanowią trzy czwarte uczestników manewrów. Żołnierze wykonają zadania bojowe na lądzie, morzu, w powietrzu oraz w cyberprzestrzeni.

 

ZOBACZ: Ćwiczenia ROUTE 604. Myśliwce MIG-29 i F-16 lądowały na drodze wojewódzkiej

 

Jak podkreśla Wojsko Polskie na swoim oficjalnym portalu, tegoroczne manewry to "największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich od 1999 roku".

 

Ćwiczenia rozpoczynają 25 lutego i potrwają do 14 marca.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie