Ukraina. Donald Tusk: Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa

Polska
Ukraina. Donald Tusk: Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa
AP/Andreea Alexandru/PAP/Leszek Szymański
Od lewej: prezydent Andrzej Duda, premier Donald Tusk

"Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę w jej walce o wolność" - napisał na platformie X prezydent Andrzej Duda. Premier Donald Tusk stwierdził, że za nami "dwa lata ukraińskiego bohaterstwa". Z okazji rocznicy wybuchu wojny głos zabrali też marszałek Sejmu Szymon Hołownia i były premier Mateusz Morawiecki.

Dokładnie dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, pierwsze rosyjskie bomby spadły na ukraińskie miasta. O rocznicy wydarzeń nie zapomnieli polscy politycy. 

"Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa"

"Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę w jej walce o wolność! Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali" - napisał prezydent Andrzej Duda. 

 

ZOBACZ: Rada Bezpieczeństwa ONZ. Radosław Sikorski odpowiedział na propagandę przedstawiciela Rosji

 

Na platformie X pojawił się też wpis premiera Donalda Tuska. "Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostali obojętni" - napisał. 

"Zwycięstwo Ukrainy i wolnego świata"

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia napisał: "Bohaterom - chwała. Poległym i pomordowanym - wieczna pamięć. Wypędzonym - powrót do domu, mordercom sąd. Niech żyje wolna Ukraina! Niech żyje Wolna Polska!".

 

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który odbywa wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie pojawił się na Radzie Bezpieczeństwa ONZ, także za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie z okazji rocznicy. - Stoją za Ukrainą państwa europejskie, stoi NATO, stoi Polska - mówił. 

 

O pamiętnej dacie nie zapomniał też były premier Mateusz Morawiecki. "Dziś, tak samo jak dwa lata temu, scenariusz końca tej wojny jest tylko jeden: zwycięstwo Ukrainy i krajów wolnego świata" - stwierdził. 

Artur Pokorski / anw / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie