KPO zostanie odblokowane. Ursula von der Leyen podała kwotę dla Polski

Polska
KPO zostanie odblokowane. Ursula von der Leyen podała kwotę dla Polski
Polsat News
Alexander Croo, Donald Tusk i Ursula von der Leyen

Ursula von der Layen zapowiedziała, już w przyszłym tygodniu, odblokowanie 137 miliardów euro środków dla Polski, w tym 60 mld euro z KPO. - Trochę czekaliśmy i mamy to! To jest naprawdę bardzo ważny dzień - stwierdził Donald Tusk komentując temat uwolnienia pieniędzy z Unii Europejskiej dla naszego kraju.

- To jest ważny dzień dla nasz wszystkich - stwierdził Donald Tusk, rozpoczynając konferencję z z udziałem szefowej Komisji Europejskiej i premier Belgii. Lider Platformy Obywatelskiej podziękował Ursuli von der Leyen i Alexandrowi De Croo za zrozumienie sytuacji naszego kraju i zaangażowanie w kwestię rozwoju współpracy międzynarodowej.

 

Szef rządu podkreślił, że od pierwszych dni urzędowania celem było m.in. przywrócenie rządów prawa i standardów demokratycznych "tak, żebyśmy poczuli się znowu wszyscy równoprawnymi uczestnikami tej wielkiej historii".

Bruksela odblokowuje środki z KPO. Ursula von der Leyen: Wspaniała wiadomość dla Polski

Następnie głos zabrała Ursula von der Leyen, która ogłosiła decyzje podjęte przez unijne instytucje.

 

- Wspólnie będziemy chronić praworządność w całej Europie. Cieszę się z planu działania, jaki zaprezentował rząd. To silne oświadczenie. To jasna mapa drogowa dla Polski. Mam dobre wiadomości - stwierdziła.

 

- Zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które obecnie zostały zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski. To pochodzi z funduszy Next Generation oraz funduszy spójnościowych. Zostanie to zagwarantowane poprzez urząd prokuratura europejskiego. Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i dla Polski - dodała.

Szefowa KE o pomocy finansowej dla polskich rolników

Kontynuując swoją wypowiedź Ursula von der Layen podjęła temat sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej. Polityk zapowiedziała, że w najbliższym czasie dokonane zostaną aktualizacje umów dotyczących transportu drogowego.

 

- Wzięliśmy w pełni pod uwagę wasze obawy. Dziś eksport z Ukrainy poprzez Morze Czarne został zwiększony i dobrze, bo odciąża to granice lądowe. Teraz powinniśmy skupić się na wspieraniu Ukrainy i odbudowywaniu jej eksportu dla całego świata - przekonywała.


WIDEO: Donald Tusk o odblokowaniu środków z KPO: To jest góra pieniędzy

 

Szefowa Komisji Europejskiej odniosła się także do tematu protestów rolników, które trwają w Polsce, zapowiadając konkretne wsparcie finansowe.

 

- Bardzo podziwiam ciężką pracę wykonywaną przez rolników, abyśmy się mogli cieszyć zdrowym jedzeniem na naszych stołach. Stawiają czoła wielu wyzwaniom i martwią się o swoją przyszłość i jest to uzasadnione. Dlatego wsłuchujemy się i działamy. Europa już wspiera polskich rolników oferując 22 mld euro, poprzez wspólną politykę rolną - powiedziała, dodając, że w najbliższym czasie wprowadzone będą kolejne fundusze w wysokości blisko 1,4 miliarda euro.

Donald Tusk: Opłaca się być przyzwoitym

Kontynuując temat unijnych funduszy polski premier nie ukrywał swojej radości z decyzji podjętej przez brukselskich urzędników.

 

- Trochę czekaliśmy i mamy to! To jest naprawdę bardzo ważny dzień i trochę się wspólnie napracowaliśmy, szczególnie Polki i Polacy 15 października na nowo wybierając demokrację - podkreślił.

 

- To jest 600 mld zł, to jest góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy. Wykorzystamy, żeby też rozładować to wszystko, co budzi też dziś napięcie i niepokoje. Nieprzypadkowo pani przewodnicząca wspomniała o tych szybkich płatnościach i wśród nich będzie 1,5 mld euro, które trafią bezpośrednio do małych i średnich producentów żywności - dodał.

 

W trakcie wypowiedzi Donald Tusk sparafrazował słowa wypowiedziane niegdyś przez Władysława Bartoszewskiego "warto być przyzwoitym". Polski polityk stwierdził, że "skromnie doda, opłaca się być przyzwoitym".

Unijne pieniądze dla Polski. Premier: Intensywna praca ministra Bodnara

O uwolnieniu blisko 6,3 miliarda euro dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy, mówiło się nieoficjalnie już od kilku dni. Wspominał o tym sam premier Donald Tusk w trakcie przemówienia w Sejmie.

 

- Wszystko wskazuje na to, że w piątek dowiemy się, że po latach zwłoki i tygodniach niezwykle intensywnej pracy głównie ministra Adama Bodnara wreszcie usłyszymy z ust przedstawicieli instytucji europejskich, że Polska ma odblokowane środki z KPO - przekazał.

 

ZOBACZ: "Graffiti". Piotr Müller ocenia prezydenta: Zdziwiły mnie komplementy w stronę D. Tuska

 

Lider Platformy Obywatelskiej zwrócił się do posłów PiS, którym oskarżył o pozostawienie "bagna złej woli, niekompetencji i fobii antyeuropejskich".

Eksperci: Wsparcie dla premiera Donalda Tuska

Temat uwolnienia ogromnych kwot z Krajowego Planu Odbudowy komentowali także Bloomberga. Ich zdanie, pozytywna decyzja podjęta przez organy Unii Europejskiej w tej sprawie, będzie wyrazem ogromnego wsparcia dla nowej koalicji rządzącej.

 

Do tej pory unijni urzędnicy sukcesywnie odmawiali wypłaty środków, dopóki nie zostaną spełnione tzw. kamienie milowe dotyczące między innymi zmian w sądownictwie.

 

ZOBACZ: Pieniądze dla Polski. W UE myślą, jak ominąć weto Andrzeja Dudy

 

"Decyzja o pomocy powojennej ostatecznie utorowałaby drogę do odblokowania dodatkowych 76 miliardów euro w funduszach spójności dla Polski" - napisano.

Marcin Jan Orłowski / mjo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie