Obrona polskiego nieba. Ważna umowa "na dniach"

Polska
Obrona polskiego nieba. Ważna umowa "na dniach"
AP/ Michał Dyjuk
Bateria systemu Patriot broni Warszawy

Polska "na dniach podpisze umowę na system IBCS". To najnowocześniejszy, amerykański system dowodzenia obroną powietrzną. W przyszłym miesiącu polscy żołnierze rozpoczną w USA szkolenie na nowym sprzęcie - powiedział w Polsat News generał Michał Marciniak, wiceszef Agencji Uzbrojenia.

Generał Michał Marciniak opowiadał w Polsat News, na jakim etapie jest budowa polskiej obrony przeciwpowietrznej i przeciwrakietowej. 

 

- W zeszłym tygodniu podpisaliśmy umowę offsetową w ramach drugiej fazy programu Wisła - powiedział wiceszef Agencji Uzbrojenia w rozmowie z Michałem Stelą. W jej ramach zakupione zostaną radary, wyrzutnie i pociski.

System IBCS dla Polski. "Umowa w najbliższych dniach"

Ostatnią fazą jest pozyskanie "serca tego programu", czyli centrum dowodzenia IBCS. - Mam nadzieję, że umowa zostanie zawarta w najbliższych dniach. Agencja Uzbrojenia jest gotowa do jej zawarcia jeszcze w tym miesiącu - zdradził generał. 

 

System IBCS to najbardziej zaawansowany na świecie system sterowania obroną przeciwrakietową. Poza Stanami Zjednoczonymi, dysponować nim będzie tylko Polska. - To przeskok o trzy generacje - ocenił Marciniak. 

 

ZOBACZ: Program Wisła. MON podpisało umowę z Northrop Grumman

 

System jest odporny na zakłócenia, w przypadku zniszczenia danego elementu zintegrowanej obrony, która składać się będzie z programów Wisłą, Narew i Pilica+, pracę przejmą inne jednostki. Z IBCS połączone będą też samoloty F-35.

 

- Kiedy uszkodzony zostanie jakikolwiek radar z jakiegoś pododdziału, inny radar może przejąć jego zadnia, żeby prowadzić dalej skutecznie ogień - tłumaczył.

Polscy żołnierze polecą do USA

W tym momencie Polska posiada dwie baterie systemu Patriot. - Pierwsza z nich została skierowana do ochrony Warszawy przed zagrożeniami, pociskami balistycznymi. Pełni dyżur bojowy - powiedział wiceszef agencji. - Myślę, że (drugi zestaw - red.) zacznie działać w drugiej połowie tego roku. W tym momencie trwa szkolenie z systemu IBCS - zaznaczył Marciniak.

 

Generał Marciniak, który jest w Polsce najważniejszą osobą odpowiadającą za budowę zintegrowanego systemu obrony przeciwlotniczej ujawnił także, że w marcu do USA polecą polscy wojskowi. Na głównym poligonie w Nowym Meksyku dojedzie do próbnego strzelania z systemu obrony przeciwrakietowej Patriot, systemu dokładnie w takiej samej konfiguracji, jaki zakupiła Polska.

 

Wideo: System IBCS. Kluczowa umowa dla Polski "na dniach"

 

 

System jest tak nowoczesny i tak chroniony przed Rosjanami i Chińczykami, że Waszyngton nie pozwala na przeprowadzanie takich prób poza granicami USA.

 

Druga faza programu Wisła zakłada, że część urządzeń zostanie wyprodukowanych w Polsce, a dodatkowo w ramach umów offsetowych polskie zakłady zyskają możliwość produkcji uzbrojenia do śmigłowców Apache czy armat i czołgów. 

Program Pilica+. Przyspieszone dostawy

Generał ujawnił, że w tym roku będzie gotowa pierwsza bateria obrony przeciwlotniczej Pilica+. Budujemy go z Brytyjczykami.

 

Będzie przeznaczony do ochrony lotnisk, infrastruktury krytycznej, zgrupowań wojsk czy mniejszych miast. Pierwsza bateria pojawi się w Polsce jeszcze przed terminem, bo już w tym roku.

 

ZOBACZ: Program Narew. Polska podpisała umowę z Wielką Brytanią

 

Będzie mógł jednocześnie zestrzeliwać samoloty, rakiety i drony.

 

- Testy rozpoczniemy w tym roku i w przyszłym roku będziemy mogli dostarczyć pewną zdolność do sił zbrojnych - powiedział wiceszef Agencji Uzbrojenia. 

Artur Pokorski / Michał Stela/mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie