Program Wisła. MON podpisało umowę z Northrop Grumman

Polska
Program Wisła. MON podpisało umowę z Northrop Grumman
PAP/Marcin Obara
Wiceszef MON Paweł Bejda podpisał umowę z Amerykanami

Wiceszef MON Paweł Bejda podpisał umowę offsetową w ramach II fazy programu Wisła z Northrop Grumman. Dotyczy on pozyskania przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu. Umowa z amerykańskim koncernem obejmuje łącznie osiem zobowiązań o wartości ponad 300 mln zł.

Wiceszef MON Paweł Bejda podpisał kolejną umowę offsetową w ramach realizacji fazy II programu przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła. Umowa z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Northrop Grumman obejmuje łącznie osiem zobowiązań o wartości ponad 300 mln zł.

 

- Dziś z przyjaciółmi z USA podpisaliśmy kolejną umowę offsetową, która będzie bezpośrednio wpływała na bezpieczeństwo RP, ale i na rozwój naszej gospodarki - podkreślił wiceszef MON.

Umowa MON z Amerykanami. "Niebo musi być chronione"

Paweł Bejda zaznaczył, że w obliczu wojny w Ukrainie stało się jasne, że polskie niebo musi być odpowiednio chronione. - Kluczowym dla nas jest, by jak najbardziej chronić polskie niebo. Umowa offsetowa spowoduje, że podpisana i realizowana umowa na Patrioty będzie miała zintegrowany system dowodzenia - wyjaśnił.

 

Wiceminister podkreślił, że umowa zwiększy potencjał produkcyjny polskiego przemysłu zbrojeniowego. - Polskie spółki zbrojeniowe należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej będą beneficjentami aż osiem zobowiązań offsetowych, które pozwolą na pozyskanie kluczowych kompetencji produkcyjnych od strony amerykańskiej - oznajmił Bejda.

 

ZOBACZ: Prawa kobiet dzielą rząd. Szymon Hołownia: Włodzimierz Czarzasty kłamie

 

Jak informuje w komunikacie Agencja Uzbrojenia, w ramach przedmiotowej umowy offsetowej przewidywane jest m.in. przeprowadzenie integracji systemów radiolokacyjnych SAJNA zestawów NAREW oraz Zdolnych do Przerzutu Stacji Radiolokacyjnych BYSTRA z systemem dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS, pozyskanie zdolności do produkcji nowych typów amunicji do armat Bushmaster stosowanych w KTO Rosomak i BWP Borsuk, amunicji kalibru 120 mm wykorzystywanej przez czołgi M1 ABRAMS oraz amunicji dla uzbrojenia pokładowego śmigłowców uderzeniowych AH-64E APACHE.

 

Agencja podkreśla, że umowa przewiduje również pozyskanie zdolności do szkolenia kadr technicznych w specjalistycznych laboratoriach, w warunkach środowiska sieciocentrycznego systemu wsparcia dowodzenia i kierowania walką dla przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA i krótkiego NAREW.

Karolina Gawot / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie