Sprawa Pegasusa. Zajmie się nią specjalny zespół od Adama Bodnara

Polska
Sprawa Pegasusa. Zajmie się nią specjalny zespół od Adama Bodnara
Polsat News, PAP/Paweł Supernak
Adam Bodnar powołał zespół ws. Pegasusa

Zespół prokuratorów zajmie się sprawą inwigilacji systemem Pegasus. - Znajdą się w nim prokuratorzy wyspecjalizowani w prowadzeniu tego rodzaju postępowań - powiedział Polsat News prokurator Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej. Decyzję o powołaniu zespołu wydał Adam Bodnar.

Prokuratura Krajowa powołała zespół do zbadania sposobu używania systemu Pegasus. Będzie działał w ramach zwalczania przestępczości zorganizowanej. 

Nowy zespół ws. Pegasusa. "Wyspecjalizowani prokuratorzy" 

W komunikacie przekazano, że w związku z "zarządzeniem z dnia 20 lutego 2024 r. Prokurator Generalny (Adam Bodnar) wyznaczył Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Warszawie do prowadzenia wszystkich postępowań dotyczących zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości wykorzystania oprogramowania 'Pegasus'".

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński przed komisją ds. Pegasusa. Znamy termin przesłuchania

 

- Sprawę prowadzić będzie zespół prokuratorów wyspecjalizowanych w prowadzeniu tego rodzaju postępowań. Skład zespołu jest w trakcie ustalania - powiedział Polsat News prok. Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Krajowej. Na początkowym etapie zajmie się rozpoznaniem wszystkich zawiadomień z terenu całego kraju dotyczących wykorzystania oprogramowania.

 

ZOBACZ: Krzysztof Brejza był inwigilowany Pegasusem. Mówi, kogo warto przesłuchać

 

Powołany przez Prokuraturę Krajową zespół to drugie gremium, które będzie zajmowało się sprawą Pegasusa. 26 stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa, która ma ustalić prawidłowość i legalność czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do 20 listopada 2023 r. Komisja ma też dowiedzieć się, kto był odpowiedzialny za zakup oprogramowania szpiegującego i podobnych narzędzi dla polskich władz. 

Karolina Gawot / mak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie