Sprawa Magdaleny Adamowicz. Sąd umorzył postępowanie

Polska
Sprawa Magdaleny Adamowicz. Sąd umorzył postępowanie
Polsat News
Magdalena Adamowicz

Sąd Rejonowy w Gdańsku umorzył w czwartek postępowanie w sprawie europosłanki Magdaleny Adamowicz oskarżonej o dwa oszustwa podatkowe. Decyzja została podjęta po tym, jak zarzuty uległy przedawnieniu.

W czwartek w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku odbyło się posiedzenie w sprawie umorzenia postępowania przeciwko europosłance Koalicji Obywatelskiej Magdalenie Adamowicz, która odpowiadała za popełnienie dwóch przestępstw oszustw podatkowych, których miała dopuścić się w 2012 i 2013 r.

 

O umorzenie czynów wobec oskarżonej wniosła prokuratura.

Sprawa Magdaleny Adamowicz. Zarzuty uległy przedawnieniu

Sąd uznał, że zarzuty dotyczące przestępstw karno-skarbowych przedawniły się i umorzył postępowanie w sprawie dwóch czynów zarzucanych oskarżonej polityk.

 

Sędzia Aleksandra Siniecka-Kotula w uzasadnieniu umorzenia postępowania powiedziała, że "stosowanie do wskazanych przepisów termin przedawnienia czynów zarzuconych Magdalenie Adamowicz wynosił pięć lat, przy czym (...) bieg przedawnienia przestępstwa skarbowego polegającego na uszczupleniu lub narażeniu na uszczuplenie należności publiczno-prawnej rozpoczyna się z końcem roku, w którym upłynął termin płatności tej należności".

 

ZOBACZ: Minister Agnieszka Buczyńska jako ostatnia rozmawiała z P. Adamowiczem. Wspomina tragiczny dzień

 

Zdaniem sądu karalność czynów dotyczących oszust podatkowych zarzucanych Magdalenie Adamowicz, z uwagi na postawienie jej zarzutów pod koniec 2017 r., ustała 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2023 r.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

Na postanowienie o umorzeniu miał wpływ werdykt Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że zamrożenie biegu terminu przedawnień w czasie pandemii COVID-19 było niekonstytucyjne.

 

"W konsekwencji powyższego sąd był zobligowany do umorzenia postępowania" - uzasadniała sędzia Siniecka-Kotula.

 

ZOBACZ: Magdalena Adamowicz chce powołania komisji śledczej ws. mediów publicznych

 

Postanowienie w sprawie umorzenia jest nieprawomocne.

 

Prokuratura zarzucała polityk KO błędne rozliczanie podatku za najem mieszkań oraz ukrywanie dochodów.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie