F-16 dla Ukrainy. Ważna deklaracja Jensa Stoltenberga

Świat
F-16 dla Ukrainy. Ważna deklaracja Jensa Stoltenberga
Cover Images/East News
Jens Stoltenberg mówił o F-16 dla Ukrainy

Jens Stoltenberg stwierdził, że gdy Ukraina otrzyma samoloty F-16 od swoich sojuszników, będzie mogła atakować cele poza granicami swojego kraju. Zdaniem szefa NATO wszyscy sojusznicy chcą, by dostawa została zrealizowana jak najszybciej.

W rozmowie z Radiem Swoboda sekretarz generalny NATO stwierdził, że po dostawach F-16 Ukraina zyska prawo do samoobrony oraz przeprowadzania uderzeń na cele wojskowe w Rosji.  

 

ZOBACZ: Ukraińcy ogłosili zniszczenie siedmiu rosyjskich samolotów

 

Podkreślił, że ważne, by ekipy obsługi technicznej, personel pomocniczy oraz sami piloci byli jak najlepiej wyszkoleni. Zdaniem Stoltenberga przełoży się to pozytywnie na efekty korzystania z amerykańskich maszyn. 

F-16 dla Ukrainy. Stoltenberg: Im szybciej, tym lepiej

- Myślę, że powinniśmy posłuchać ekspertów wojskowych, kiedy będziemy gotowi lub kiedy sojusznicy będą gotowi rozpocząć wysyłanie i dostarczanie F-16. Im szybciej, tym lepiej - powiedział szef NATO.

 

ZOBACZ: Zełenski i Tusk spotkają się na granicy? "W trakcie ustalania"

 

Stoltenberg podkreślił, że każdy z sojuszników będzie indywidualnie decydował o dostarczeniu F-16 do Ukrainy, ponieważ państwa mają różną politykę. - Jednocześnie wojna na Ukrainie jest aktem agresji, a Ukraina ma prawo do samoobrony, w tym do uderzania w rosyjskie cele wojskowe poza Ukrainą - przekazał. 

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie