Komisja Europejska i Fundusz Odbudowy. Polska może otrzymać miliardy

Świat
Komisja Europejska i Fundusz Odbudowy. Polska może otrzymać miliardy
PAP/EPA/ANNA SZILAGYI
Szefowa KE Ursula von der Leyen

Komisja Europejska przygotowuje się do zatwierdzenia środków z Funduszu Odbudowy dla Polski. Chodzi o ponad sześć miliardów euro. Jak wynika z informacji agencji Bloomberga, decyzja ma zapaść w przyszłym tygodniu.

"Komisja Europejska jest gotowa zaakceptować pakiet niedawnych zobowiązań politycznych jako wystarczający do uruchomienia pierwszej wypłaty z prawie 60 mld euro dotacji i pożyczek, które były zablokowane ze względu na obawy związane z praworządności" - twierdzą źródła Bloomberga.

 

Dotychczas Komisja Europejska odmawiała Polsce przekazania unijnej pomocy z Funduszu Odbudowy. Argumentowano, że Warszawa nie wypełniła tzw. kamieni milowych, dotyczących między innymi zmian w systemie dyscyplinarnym wymiaru sprawiedliwości.

Pieniądze później niż decyzja KE?

Kiedy KE zatwierdzi już środki dla Polski, kolejnym krokiem będzie zgoda państw członkowskich na przekazanie środków. Dlatego faktyczna płatność może nastąpić w późniejszym terminie.

 

ZOBACZ: Protesty rolników poskutkowały. Komisja Europejska wycofuje głośny projekt

 

Bloomberg zwraca uwagę na trwający w Polsce konflikt między rządem i prezydentem. "Chcąc uniknąć weta, gabinet Tuska wprowadził kilka tymczasowych rozwiązań spełniających warunki uwolnienia środków" - czytamy.

 

Agencja wymienia przede wszystkim przejęcie kontroli na systemem dyscyplinarnym sędziów.

jk / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie