Elon Musk kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. "Orędownik wolności słowa"

Biznes
Elon Musk kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. "Orędownik wolności słowa"
Wikimedia Commons
Elon Musk

Amerykański biznesmen Elon Musk został nominowany do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Zgłoszenie w tej sprawie wysłał norweski poseł Marius Nielsen. Polityk uznał, że właściciel platformy X i Tesli ma ogromne zasługi w walce o wolność słowa w internecie.

Zdaniem polityka norweskiej, libertariańskiej Partii Postępu Elon Musk to osoba, która znacząco wpływa na zmiany zachodzące w mediach społecznościowych. Właściciel platformy X ma być "nieugiętym obrońcą dialogu, wolności słowa i możliwości wyrażania poglądów".

 

Marius Nielsen w wyjaśnieniu wspomniał także o projekcie internetu satelitarnego Starlink, który wykorzystywany jest w Ukrainie przez tamtejsze Siły Zbrojne. Sieć pomaga między innymi w "komunikacji i koordynowaniu przeciwstawiania się atakom Rosji" w trakcie działań wojennych.

 

ZOBACZ: Elon Musk ogłasza sukces. Jego firma umieściła swój pierwszy czip w mózgu pacjenta

 

"Wiele firm technologicznych, które Musk założył, jest właścicielem lub prowadzi, a których celem jest ulepszanie społeczeństw, zwiększanie wiedzy zarówno o Ziemi, jak i przestrzeni kosmicznej, a także umożliwianie komunikacji i łączności na całym świecie pomogło uczynić świat bardziej połączonym i bezpieczniejszym miejscem" - napisał norweski polityk.

Pokojowa Nagroda Nobla 2024. Kolejne nazwiska nominowanych

Elon Musk nie jest pierwszym głośnym nazwiskiem, które pojawiło się w zgłoszeniach do tegorocznej nagrody. 1 lutego do Komitetu Noblowskiego wpłynął wniosek wiceprzewodniczącego norweskiej Partii Liberalnej Abida Raja. Były minister kultury Norwegii wskazał, że nagrodę powinien otrzymać sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 

Wcześniej telewizja Fox News poinformowała, że nominowany będzie także Donald Trump. Kandydaturę byłego prezydenta USA zgłosiła polityk Partii Republikańskiej, członkini Izby Reprezentantów Claudia Tenney.

 

ZOBACZ: Sztokholm. Literacka Nagroda Nobla 2023 przyznana

 

- Donald Trump odegrał kluczową rolę w umożliwieniu zawarcia pierwszych od prawie 30 lat nowych porozumień pokojowych na Bliskim Wschodzie. Przez dziesięciolecia biurokraci, specjaliści od polityki zagranicznej upierali się, że dodatkowe porozumienia pokojowe są niemożliwe bez rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Prezydent Trump udowodnił, że to nieprawda - tłumaczyła.

 

W zeszłym roku Pokojowa Nagroda Nobla przyznana została Narges Mohammadi. To irańska fizyk i działaczka na rzecz praw człowieka. 51-latka jest m.in. wiceprezesem Defenders of Human Rights Center.

Marcin Jan Orłowski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie