Elon Musk ogłasza sukces. Jego firma umieściła swój pierwszy czip w mózgu pacjenta

Technologie
Elon Musk ogłasza sukces. Jego firma umieściła swój pierwszy czip w mózgu pacjenta
AP/Michel Euler
Elon Musk

Należąca do Elona Muska firma Neuralink wszczepiła swój pierwszy czip do mózgu człowieka. Implant ma bezprzewodowo łączyć się z urządzeniami i pozwalać na ich sterowanie myślą. Najpierw pomoże jednak osobom z niedowładem kończyn. "Wyobraźmy sobie, że Stephen Hawking mógłby komunikować szybciej niż stenotypistka lub licytator. Taki jest właśnie cel" - napisał Musk na X.

Ekscentryczny miliarder ogłosił we wtorek, że jego startup Neuralink wszczepił implant mózgowy u swojego pierwszego ludzkiego pacjenta. Wcześniej założona w 2016 roku firma testowała swoje wynalazki z obszaru neurotechnologii na zwierzętach.

 

"Pierwszy człowiek otrzymał wczoraj implant od Neuralink i wraca do zdrowia" - napisał Elon Musk na należącej do niego platformie X. "Wstępne wyniki pokazują obiecujące wykrywanie skoków neuronów" - dodał technokrata w kolejnym wpisie.

 

ZOBACZ: Elon Musk już w Polsce. Luksusowy Gulfstream G650ER wylądował

 

Neuralink pracuje nad stworzeniem bezpośrednich kanałów komunikacji między mózgiem a komputerem, a końcowym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie ludzkich możliwości dzięki połączeniu ze sztuczną inteligencją. Mózgowe implanty mają wspomóc leczenie zaburzeń neurologicznych, takich jak stwardnienie zanikowe boczne czy choroba Parkinsona.

Neuralink wszczepił implant do mózgu człowieka. Nie był jednak pierwszy

Jak przypomina AFP, w maju 2023 roku start-up uzyskał zgodę amerykańskich organów regulacyjnych na testowanie swoich implantów mózgowych u ludzi, co rozpoczęło sześcioletni etap badań. W ramach eksperymentu w mózgu człowieka umieszczone zostały 64 niezwykle cienkie, elastyczne nici, które łączą implant z ośrodkiem mózgowym odpowiedzialnym za ruch. Czip rejestruje i bezprzewodowo przesyła sygnały mózgowe do aplikacji. Ta następnie dekoduje, w jaki sposób dana osoba zamierza się poruszać.

 

ZOBACZ: Opracowali innowacyjny implant mózgowy. Zamienia myśli w słowa

 

Musk powiedział, że pierwszy produkt Neuralink będzie nosił nazwę Telepathy. "Umożliwia sterowanie telefonem lub komputerem, a za ich pośrednictwem niemal dowolnym urządzeniem, poprzez samo myślenie. Początkowymi użytkownikami będą osoby, które straciły władzę w kończynach. Wyobraźmy sobie, że Stephen Hawking mógłby komunikować się szybciej niż stenotypistka lub licytator. Taki jest właśnie cel" - zapowiedział miliarder na X. 

 

Firma Muska musi jednak mierzyć się ze sporą i znacznie bardziej zaawansowaną w swoich pracach nad mózgowymi implantami konkurencją. Np. spółka Blackrock Neurotech z siedzibą w Utah wszczepiła swój pierwszy z wielu implantów mózgowych już w 2004 roku, a umieszczenie w mózgu czipu australijskiej firmy Synchron nie wymaga tak inwazyjnej operacji, jak przypadku produktu Neuralink - przypominają media. 

 

Aleksandra Kozyra / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie