Dorohusk. Protest rolników. Wicewojewoda został wygwizdany

Polska
Dorohusk. Protest rolników. Wicewojewoda został wygwizdany
Polsat News
Andrzej Maj podczas protestu rolników na granicy

W niedzielę rolnicy protestowali na przejściu granicznym w Dorohusku. Domagali się zamknięcia granicy z Ukrainą. Do zgromadzonych przyjechał wicewojewoda lubelski Andrzej Maj. Przedstawił stanowisko rządu i najbliższe działania władz. Rolnicy wielokrotnie gwizdali podczas jego wystąpienia. Żądali też konkretów.

- Jestem tutaj, żeby pokazać solidarność z wami i solidarność władz, jeśli chodzi o te protesty, bo widzimy jaka jest sytuacja na wsi. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, że rolnicy potrafili się zjednoczyć i potrafili pokazać swoje niezadowolenie - mówił podczas protestu wicewojewoda lubelski Andrzej Maj.

 

- Wasz protest powoduje, że jest bardzo duża determinacja władz, żeby polskiemu rolnictwu pomóc. Jestem po rozmowach z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim - mówił dalej. Kiedy wymienił nazwisko szefa resortu rolnictwa, protestujący zaczęli gwizdać i buczeć.

 

- Rozumiem wasze niezadowolenie - zaznaczył Maj. Ludzie zaczęli skandować "konkrety". Wicewojewoda przekazał, że najbliższym tygodniu postulaty rolników zostaną przekazane na forum Unii Europejskiej.

Wicewojewoda przedstawił propozycje rządu. Został wygwizdany

- Będziemy bardzo mocno walczyć o to, żeby "Zielony Ład" w takiej formie, w jakiej został przedstawiony, nie wszedł w życie - dodał.

 

ZOBACZ: Protest rolników w Dorohusku. Ma być dwa tysiące osób

 

Wicewojewoda zapowiedział miliard złotych na pomoc finansową "do kukurydzy". Kolejny miliard ma trafić na pomoc w razie klęsk. 12,5 mld zł ma być przekazane na kredyty wspierane przez budżet państwa.

 

- Jeżeli chodzi o granicę, wszystkie służby postawione są w stan gotowości i chciałbym zapewnić, że wszystkie produkty rolno-spożywcze, które są legalnie wprowadzone na rynek w Polsce, są bezpieczne - kontynuował Maj. Zgromadzeni zareagowali śmiechem i gwizdami.

Będą rozmowy z Ukrainą. Spotkanie z władzami w marcu

Wicewojewoda poruszył również temat, którego rolnicy domagali się właściwie przez całe jego przemówienie. - Wiecie doskonale, że to może spowodować tylko Komisja Europejska i musi to być koalicja bardzo wielu krajów europejskich - powiedział. - Z poziomu województwa zamknąć granicy nie mogę - dodał. Rolnicy zaczęli krzyczeć "tu jest Polska".

 

ZOBACZ: Rolnicy opanowali Wrocław. Blokada centrum miasta

 

W kwestii współpracy z Ukrainą Maj zaznaczył, że w marcu odbędzie się spotkanie w Warszawie z ukraińskimi ministrami. - Będziemy chcieli wprowadzić system, który funkcjonował przed wybuchem konfliktu. System związany z limitami przywożenia poszczególnych produktów - zaznaczył.

 

Maj wskazał, że Komisja Europejska zgodziła się na "furtkę", która pozwala na wprowadzenie limitów dwustronnie, między dwoma państwami.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie