Atak na Biełgorod. Władze informują o ofiarach

Świat Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Atak na Biełgorod. Władze informują o ofiarach
PAP/EPA/BELGOROD GUVERNER VYACHESLAV GLADCOV TELEGRAM CHANNEL
Atak rakiet na rosyjskie miasto Biełgorod

Co najmniej pięć osób zginęło w ataku na rosyjskie miasto Biełgorod. Rakiety spadły m.in. na centrum handlowe i dzielnice mieszkalne. Rannych zostało blisko 20 osób, w tym pięcioro dzieci. Lokalne media twierdzą, że ofiar śmiertelnych jest znacznie więcej.

W ataku rakietowym, do którego doszło w czwartek przed południem - zdaniem rosyjskich urzędników - zginęło co najmniej pięć osób, w tym jedno dziecko. Według serwisu informacyjnego Mash łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi dziewięć. Z kolei jeden z korespondentów kanału telewizyjnego Zvezda poinformował, że w pobliżu centrum handlowego Magnit zginęło sześć osób. 

Atak rakietowy na rosyjskie miasto

Gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow poinformował w mediach społecznościowych, że rannych zostało 18 innych osób, w tym pięcioro dzieci. Zdaniem rosyjskich urzędników to Ukraina opowiada za napaść, a rosyjskie ministerstwo obrony, uważa, że Kijów zaatakował obwód biełgorodzki za pomocą pocisków RM-70 Vampire MLRS. Strona rosyjska twierdzi, że zestrzeliła 14 z nich. 

 

Gubernator sąsiedniego obwodu kurskiego, Roman Starovoit, przekazał że trafiono w centrum handlowe, obiekt sportowy na świeżym powietrzu i dzielnice mieszkalne. - Wróg celowo uderza w skupisko cywilów – stwierdził.

 

ZOBACZ: Ukraina. Wywiad: Starlinki trafiają do Rosjan. Wytropiono, od kogo je kupują

 

Filmy i zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych pokazują m.in. budynek Magnit, który ma wybite niemal wszystkie okna. 

 

Biełgorod jest najbliższym dużym rosyjskim miastem położonym przy granicy z Ukrainą, które w przeszłości wielokrotnie było celem militarnym w wojnie z Ukrainą. Rosyjskie władze poinformowały, że w największym z ataków, który miał miejsce pod koniec grudnia zginęło 25 cywilów.

Atak Rosji na Ukrainę

Jednocześnie tego samego dnia we wczesnych godzinach porannych, ukraińska obrona powietrzna odpierała rosyjskie ataki rakietowe na Kijów. 

 

Podczas napaści dwie osoby odniosły obrażenia. "Mają rany cięte, udzielono im na miejscu pomocy medycznej" - informował  szef wojskowej administracji obwodu lwowskiego Maksym Kozycki. Dodał również, że podczas rosyjskiego ataku miasto poniosło straty materialne.

 

Według Kozyckiego w 16 domach przy ulicy Naukowej, w południowej części Lwowa, fala uderzeniowa, która powstała w wyniku ataku rakietowego, wybiła szyby w części okien. Uszkodzeniom uległy także znajdujące się w pobliżu samochody.

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie