Ukraina. Wywiad: Starlinki trafiają do Rosjan. Wytropiono, od kogo je kupują

Świat
Ukraina. Wywiad: Starlinki trafiają do Rosjan. Wytropiono, od kogo je kupują
Russian Defense Ministry Press Service via AP/zdj. ilustracyjne
Według wywiadu rosyjscy żołnierze używają terminali Starlink

Rosyjskie siły zbrojne kupują terminale internetowe Starlink w "krajach arabskich" do użytku na polu bitwy - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Elon Musk, dyrektor generalny produkującej terminale firmy SpaceX zaprzecza, by dochodziło do sprzedaży. "Nie zostały sprzedane bezpośrednio ani pośrednio do Rosji" - wskazał.

Oświadczenie ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) zostało opublikowane we wtorek w mediach społecznościowych. W poście umieszczono również nagranie rozmowy dwóch rosyjskich żołnierzy omawiających plany takiego zakupu.

 

Elon Musk podkreślił w niedzielę, że jego firma SpaceX nie sprzedała Rosji żadnych terminali Starlink.

 

"Wiele fałszywych doniesień prasowych twierdzi, że SpaceX sprzedaje terminale Starlink do Rosji. To kategoryczna nieprawda" - napisał Musk na platformie X. "Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą, żadne terminale Starlink nie zostały sprzedane bezpośrednio ani pośrednio do Rosji" - dodał.

 

W kolejnym oświadczeniu Musk przekazał, że Starlink nie będzie łączył się z urządzeniami w Rosji. Jak jednak twierdzi HUR, siły rosyjskie podłączyły Starlink na terenie okupowanej Ukrainy, a nie na terytorium Rosji.

Ukraiński wywiad: Rosyjskie wykorzystanie Starlinków rośnie

Ukraińska agencja wywiadu wojskowego opublikowała nagranie z przechwyconej rozmowy telefonicznej, w której rosyjscy żołnierze rzekomo rozmawiają o pomyślnym skonfigurowaniu terminala Starlink - pisze "The Kyiv Independent".

 

Żołnierze mają pochodzić z rosyjskiej 83. Brygady Szturmowej stacjonującej w obwodzie donieckim.

 

ZOBACZ: Elon Musk przemawiał w Krakowie: Najważniejsza jest walka z indoktrynacją

 

Rzecznik wywiadu wojskowego Andrij Jusow powiedział RBC-Ukraina, że rosyjskie wykorzystanie Starlinków rośnie do poziomu systemowego. Zaznaczył też, że "nikt nie twierdzi, że Starlink jest oficjalnie sprzedawany" Rosji. Moskwa prawdopodobnie nabywa terminale poprzez przemyt i kraje trzecie.

 

Ukraińscy żołnierze wcześniej przekazywali w mediach społecznościowych, że terminale te są dostarczane do Rosji przez pośredników takich jak Dubaj - podaje "The Kyiv Independent".

 

SpaceX rozpoczął dostarczanie satelitarnego systemu internetowego Starlink na Ukrainę wkrótce po rosyjskiej inwazji na pełną skalę w lutym 2022 roku. W czerwcu 2023 r. Pentagon potwierdził, że SpaceX wygrał kontrakt z Departamentem Obrony na dostarczanie Ukrainie usług satelitarnych Starlink.

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie