Posłanki wyciągnęły ustawę z "zamrażarki". Potem zatańczyły

Polska
Posłanki wyciągnęły ustawę z "zamrażarki". Potem zatańczyły
Polsat News
Taniec w Sejmie

Posłanki Nowej Lewicy i Koalicji Obywatelskiej zatańczyły w Sejmie w ramach międzynarodowej akcji "One Billion Rising" ("Nazywam się miliard"). Wcześniej na konferencji prasowej przedstawiły inicjatywę ustawodawczą, którą pierwotnie złożyły w Sejmie trzy lata wcześniej, ale projekt trafił do tzw. zamrażarki sejmowej.

W ramach międzynarodowej kampanii społecznej "One Billion Rising" kobiety protestują przeciw stosowanej wobec nich przemocy. Znakiem rozpoznawczym akcji jest taniec. Nie zabrakło go również w Sejmie.

 

- Posłanki z Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet wraz z aktywistkami zatańczą przeciwko przemocy. Dzisiaj są walentynki. To taki dzień, kiedy kobiety na całym świecie tańczą przeciwko przemocy - mówiła w Sejmie Wanda Nowicka z Nowej Lewicy.

Taniec posłanek w Sejmie

W akcji wzięły udział też Monika Rosa, Klaudia Jachira, Anita Kucharska-Dziedzic i minister ds. równości Katarzyna Kotula.

 

Posłanki przedstawiły również inicjatywę ustawodawczą, którą pierwotnie złożyły w Sejmie trzy lata wcześniej, ale projekt trafił do tzw. zamrażarki sejmowej. Ustawa ma zmienić definicję gwałtu. 

 

ZOBACZ: K. Kotula w "Graffiti" o związkach partnerskich: Jako jedna z pierwszych, w taki związek wstąpię

 

- Dzisiaj wyciągamy tę ustawę symbolicznie z zamrażarki. Dzisiaj ustawę składamy od nowa - mówiła dalej. 

Apel do szefów klubów parlamentarnych

W konferencji prasowej wzięła udział również Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. - Złożyłyśmy pismo, petycję do szefów klubów Koalicji Obywatelskiej, PSL i Polski 2050 o to, żeby posłanki, posłowie tych ugrupowań były, byli zachęcani do podpisywania się pod tym projektem - zaznaczyła.

 

Po briefingu posłanki wspólne z aktywistkami zatańczyły w holu Sejmu, w rytm utworu "Break the Chain".

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie