Analitycy: Reżim Kima opracował nową broń. Ma trafić do Rosji

Świat
Analitycy: Reżim Kima opracował nową broń. Ma trafić do Rosji
AP/Alexander Zemlianichenko
Kim Dzong Un i Władimir Putin

Zacieśnia się współpraca wojskowa Pjongjangu i Moskwy. Z analiz Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) wynika, że reżim północnokoreański opracował granatnik o napędzie rakietowym, który m.in. ma być eksportowany do Rosji. We wtorek północnokoreańska delegacja wyruszyła do Federacji Rosyjskiej.

ISW podał, że Korea Północna opracowała granatnik o napędzie rakietowym (RSM), który może eksportować do Rosji. O opracowaniu nowej broni poinformowała w poniedziałek południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap News Agency.

 

Pjongjang miał stworzyć 240-milimetrowy moździerz rakietowy z systemem ognia wielokrotnego startu. Teraz taka broń mogłoby pojawić się na wyposażeniu rosyjskich żołnierzy walczących przeciwko Ukrainie. 

Północnokoreańska delegacja w Rosji

Yonhap News Agency podała, że do Rosji wyruszyła północnokoreańska delegacja, która ma wziąć udział w forum międzynarodowym na rzecz "walki z nowoczesnymi praktykami neokolonializmu". 

 

"Kim Su-gil, zastępca członka biura politycznego Partii Robotniczej i inni delegaci opuścili w poniedziałek Pjongjang, i udali się do Rosji na zaproszenie rządzącej Rosją partii Jedna Rosja" - czytamy. 

 

ZOBACZ: Korea Północna burzy symbol pojednania z Południem. Decyzja Kim Dzong Una

 

Spotkanie, które odbędzie się w dniach 15-17 lutego ma pogłębić relacje między oboma państwami głównie na płaszczyźnie militarnej. 

Kim Dzong Un zbroi Władimira Putina

Współpraca między Koreą Północną a Rosją zaczęła rozkwitać przed kilkoma miesiącami, kiedy z reżimu Kim Dzong Una zaczęły wyjeżdżać pociągi z transportami wojskowymi dla Władimira Putina. 

 

Według zastępcy szefa Głównej Dyrekcji Wywiadu Wojskowego Ukrainy (GUR) generała dywizji Wadima Skibickiwgo Pjongjang dostarczył Moskwie  od września do listopada ubiegłego roku milion sztuk amunicji artyleryjskiej.

 

ZOBACZ: Kim Dzong Un o przygotowaniach do wojny: Morska flota najważniejsza

 

Z kolei strona amerykańska informowała, że siły rosyjskie wystrzeliły co najmniej dziewięć północnokoreańskich rakiet przeciwko Ukrainie od lutego tego roku. 

 

Kreml jest otwarty na poszerzenie współpracy z Pjongjangiem na różnych poziomach, bo potrzebuje wsparcia w postaci dostaw amunicji i pocisków balistycznych do walki przeciwko Ukrainie.

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie