Toksyczne plomby w zębach. Mogą być groźne?

Polska
Toksyczne plomby w zębach. Mogą być groźne?
Polsat News
Wielu Polaków nosi plomby z toksycznym amalgamatem

Niektórzy przyrównują go do azbestu, inni cenią za trwałość - amalgamat, bo o nim mowa, to nieodłączny element uzębienia wielu Polaków. Plomby ze stopem toksycznej dla człowieka rtęci przez dziesięciolecia zakładane były przez dentystów, od kilku lat są jednak zakazane.

Charakterystyczne, srebrne lub ciemne wypełnienie amalgamatem może przetrwać nawet 30/40 lat. Pod taką plombą łatwo może wytworzyć się jednak próchnica, a sam materiał, którego jednym z głównych składników jest rtęć, uznany został za toksyczny. 

 

Część stomatologów porównuje go z azbestem, długo obecnym w polskim budownictwie. W 2018 roku Światowa Federacja Dentystyczna zakazała używania plomb z tego materiału, a Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w 2020 roku zarekomendowało, by nie używać takich wypełnień. Dwa lata później Narodowy Fundusz Zdrowia przestał refundować plomby z amalgamatu.

Amalgamat w zębach Polaków. Elektryczne skutki uboczne

- W jamie ustnej tworzy się tzw. ogniwo galwaniczne. Podczas jedzenia i picia ciepłych i zimnych pokarmowych przez buzię mogą przechodzić prądy i pojawia się metaliczny posmak - wymienia skutki uboczne posiadania takich plomb lekarz dentysta Małgorzata Szmit. 

 

ZOBACZ: Dostała bioniczną rękę. Połączyli protezę z układem nerwowym i szkieletowym

 

Wtóruje jej inna dentystka, prof. dr hab Marzena Dominiak z Katedry i Zakładu Chirurgii Stomatologicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Funkcjonując, zużywamy te wypełnienia i jakieś odrobinki amalgamatu połykamy - stwierdza badaczka i dodaje, że wymiana starych plomb jest teraz dużym problemem. 

 

- To nie substancja sama w sobie jest trucizną, ale jej ilość - zauważa z kolei Łukasz Jarmuła, lekarz dentysta z Galerii Uśmiechu. - Jeżeli takich plomb ma się jest pięć, sześć, to więcej już ich być nie powinno - dodaje. 

Kosztowne usuwanie starych plomb. Są zalecenia dla dentystów

Co ciekawe, największą toksycznością plomby wykazują się w momencie, kiedy chcemy je wymienić. Dzieje się to przy wysokiej temperaturze, która wpływa na wydzielanie się oparów rtęci. 

 

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne przygotowało wytyczne dot. bezpiecznej wymiany plomby z amalgamatu.  - Dentysta powinien mieć maskę, dodatkowe fartuchy, pacjent również powinien być okryty, a nawet mieć założoną maskę nosową z tlenem, żeby nie wdychać tych oparów - wyjaśnia prof. dr hab Marzena Dominiak. Do takiego zabiegu najczęściej wykorzystuje się specjalną silikonową gumę, która izoluje ząb z plombą od reszty jamy ustnej.

 

ZOBACZ: Polska lekarka porwana w południowym Czadzie. Jest komunikat MSZ

 

Sporą przeszkodzą na drodze do wymienienia starej plomby są też koszty, od 300 do nawet 600 złotych za ząb.  - A nie wszyscy pacjenci chcą wymieniać szczelną, działającą plombę - kwituje dentystka Małgorzata Szmit.

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie