Pegasus. Kierownictwo PiS zwołało spotkanie na Nowogrodzkiej. Chodzi o podsłuchy

Polska
Pegasus. Kierownictwo PiS zwołało spotkanie na Nowogrodzkiej. Chodzi o podsłuchy
Polsat News
We wtorek odbędzie się spotkanie kierownictwa PiS

We wtorek po południu dojdzie do pilnego spotkania kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości - ustalili nieoficjalnie dziennikarze Polsat News. Chodzi o doniesienia o inwigilacji Pegasusem. Eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza poinformował w poniedziałek o skierowaniu do Prokuratury Krajowej wniosku w sprawie informacji o podsłuchiwaniu byłego szefa rządu Mateusza Morawieckiego.

Z nieoficjalnych informacji wynika również, że jednym z podsłuchiwanych miał być były premier Mateusz Morawiecki.

 

Na godzinę 14 zaplanowana została konferencja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Pegasus. Krzysztof Brejza złożył zawiadomienie

Eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza poinformował w poniedziałek o skierowaniu do Prokuratury Krajowej wniosku w sprawie informacji medialnych o inwigilowaniu byłego szefa rządu Mateusza Morawieckiego za pomocą Pegasusa. "Wnioskuję o przesłuchanie kluczowych dla tej sprawy osób (J. Kaczyńskiego, M. Kamińskiego i innych)" - poinformował europoseł.


Były premier Mateusz Morawiecki miał być w grupie polityków obozu Zjednoczonej Prawicy inwigilowanych przez służby specjalne za pomocą cyberbroni Pegasus. Według informacji podanych przez RMF FM, agenci interesowali się majątkiem Mateusza Morawieckiego oraz kontaktami szefa rządu z Agencją Rezerw Materiałowych w czasie pandemii COVID-19.

 

ZOBACZ: K. Brejza składa zawiadomienie do prokuratury. "Wnioskuję o przesłuchanie J. Kaczyńskiego"

 

W zawiadomieniu do prokuratury Krzysztof Brejza wskazał, że te informacje powinny zostać bezzwłocznie zweryfikowane przez prokuraturę pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby, które zdecydowały o inwigilacji premiera w rządzie PiS.

 

Były poseł oraz senator wybierany z list Platformy Obywatelskiej wskazał w zawiadomieniu, że Pegasus jest nielegalnym w Polsce narzędziem szpiegowskim, które nie może być używane do kontroli operacyjnej. Podniósł także, że każde użycie narzędzia o funkcjach cyberbroni Pegasus jest "przestępczym nadużyciem uprawnień". 

 

W 2021 roku ujawniono, że Krzysztof Brejza padł ofiarą hakowania przy pomocy oprogramowania Pegasus przez służby specjalne nadzorowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. W tym czasie polityk odpowiadał za kampanię wyborczą Koalicji Obywatelskiej.

 

Anna Nicz / anw / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie