Wojskowe pojazdy na drogach w całym kraju. Komunikat armii

Polska
Wojskowe pojazdy na drogach w całym kraju. Komunikat armii
Zdj. ilustracyjne/X/18 Dywizja Zmechanizowana
Wojskowe pojazdy na drogach w całym kraju.

Od poniedziałku 12 lutego do końca maja na drogach niemal całego kraju odbywać się będzie zwiększony ruch pojazdów wojskowych - poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego. Jest to związane z ćwiczeniami Steadfast Defender24 i Dragon24. Wojskowi zaapelowali, by nie zdradzać lokalizacji wojsk.

W ramach ćwiczeń, od połowy lutego do końca maja, pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych - poinformowało wojsko w komunikacie.

Wojskowe pojazdy na drogach w całym kraju. Apel armii

Przejazdy kolumn będą również wykorzystane jako element szkoleniowy m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sił sojuszniczych, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami - dodano.


Armia zapewnia, że ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach zostanie skoordynowany w taki sposób, aby jak najmniej utrudniać bieżący ruch na drogach. Kolumny będą eskortowane i zabezpieczane przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego, we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane także z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

 

ZOBACZ: Polecenie dla samolotów cywilnych nad wschodnią Polską. Powodem działania wojska


"Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie" - przypominają wojskowi.

 

Apelują również o to, by nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. "Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności" - podkreślono.

Ćwiczenia Steadfast Defender24 i Dragon24

22 stycznia rozpoczęły się największe od czasów "zimnej wojny" ćwiczenia wojskowe NATO Steadfast Defender 2024. Według danych opublikowanych przez NATO w ćwiczeniach udział weźmie ponad 50 okrętów, od lotniskowców po niszczyciele, 80 myśliwców, helikoptery i drony, co najmniej 1100 wozów bojowych, w tym 133 czołgów i 533 bojowych wozów piechoty.

 

W manewrach udział weźmie około 90 tysięcy żołnierzy, co oznacza, że będą to największe ćwiczenia od 1988 roku. Wówczas to NATO realizowało projekt "Reforger", w który zaangażowano 125 tysięcy wojskowych.

 

Steadfast Defender 2024 zademonstruje zdolność NATO do szybkiego rozmieszczenia sił z Ameryki Północnej i innych części sojuszu w celu wzmocnienia obronności Europy.

 

ZOBACZ: Audyt W MON. W. Kosiniak-Kamysz: To zaburzenie porządku jest fatalnym zaniechaniem i zaniedbaniem

 

Jednym z państw gospodarzy jest Polska, która przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników.

 

Kluczowym elementem Steadfast Defender24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw Dragon24, które rozpocznie się na przełomie lutego i marca.


Wojsko zapewnia, że zarówno Steadfast Defender24 jak i Dragon24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

dk/mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie