Tajemniczy wyciek ze statku. Kraj rozważa stan nadzwyczajny

Świat Bartosz Treder / polsatnews.pl
Tajemniczy wyciek ze statku. Kraj rozważa stan nadzwyczajny
AP
Wyciek z tajemniczego statku na Karaibach

Trynidad i Tobago zastanawia się nad ogłoszeniem stanu nadzwyczajnego w związku z ogromnym wyciekiem ropy ze statku, który osiadł na mieliźnie i przewrócił się. Uszkodzona została rafa koralowa, zanieczyszczone są również atlantyckie plaże. Odbija się to na lokalnej gospodarce w okresie karnawału.

W środę tajemniczy statek płynący pod niezidentyfikowaną banderą wywrócił się u wybrzeży Cove Eco-Industrial Estate w południowo-zachodniej części wyspy Tobago. Agencja Zarządzania Kryzysowego kraju stwierdziła, że załoga statku opuściła pokład, a jego ładunek składał się przede wszystkim z piasku i drewna.

Trynidad i Tobago. Wyciek ropy z tajemniczego statku

Od soboty na wyspie trwa akcja ratownicza. Około 1000 wolontariuszy w białych kombinezonach ochronnych pracuje przy usuwaniu oleju z miejsca zdarzenia, a nurkowie zostali zaangażowania do próby odizolowania wycieku.

 

ZOBACZ: Ocean Atlantycki w "krytycznym punkcie". Skutki zmian odczuje każdy

 

Władze rozważają uznanie wypadku za katastrofę najwyższego, trzeciego stopnia. Oznacza to, że krajowe zasoby mogą nie wystarczyć do opanowania sytuacji i potrzebna będzie pomoc międzynarodowa.

Karnawał a wyciek ropy. Alarmują urzędnicy

Wyciek ma obecnie poziom drugi, co oznacza, że ​​Biuro ds. Gotowości i Zarządzania Katastrofami uważa, że ​​kraj może sobie z nim poradzić. Stan nadzwyczajny ogłasza się, gdy zasoby lokalne zostają "przytłoczone".

 

ZOBACZ: Tragedia na pokładzie samolotu. Interweniował Polak

 

Urzędnicy zajmujący się ochroną środowiska twierdzą, że wyciek uszkodził rafę koralową i plaże na wybrzeżu Atlantyku, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie wyspiarskich kurortów i hotelów, które obecnie są kołem ratunkowym lokalnej gospodarki z uwagi na czas karnawału.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie