Polacy zabrali głos na temat Kościoła. To zachowanie nie podoba się większości
Kościół za bardzo angażuje się w politykę - uważa większość pytanych w sondażu wykonanym przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna. Niespełna co piąty Polak ma odmienne zdanie na ten temat. Badanie pojawia się w czasie pracy nad reformą Funduszu Kościelnego.
Większość Polaków dostrzega potrzebę odseparowania Kościoła katolickiego od polityki.
Pod koniec stycznia Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie portalu wp.pl przeprowadził sondaż dotyczący wpływu duchowieństwa na władzę.
"Czy zgadzasz się z opinią, że Kościół katolicki za bardzo angażuje się w politykę?" - brzmiało pytanie skierowane do respondentów. 70 procent z nich stwierdziło, że zaangażowanie to jest zbyt duże.
"Zdecydowanie tak" odpowiedziało 47 proc. pytanych, a 23 proc. zaznaczyło odpowiedź "raczej tak".
Prawie co piąty pytany ma odmienne zdanie na ten temat
12 proc. pytanych Polaków nie było w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
ZOBACZ: Rzecznik KEP: Kościół nigdy nie chciał niczego odbierać kobietom
Osiem procent "zdecydowanie" nie zgadza się z taką opinią, a 10 proc. "raczej" się z nią nie zgadza.
Badanie zostało wykonane pod koniec stycznia na próbie 1045 dorosłych Polaków.
Fundusz Kościelny do zmiany. Rząd pracuje nad nowymi rozwiązaniami
Pod koniec tygodnia pod przewodnictwem wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza zebrał się Międzyresortowy Zespół do spraw Funduszu Kościelnego. Gremium ma zająć stworzeniem koncepcji zmieniającej zasady jego funkcjonowania oraz zasad finansowania m.in. składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego duchownych.
- Pracujemy na rzecz przedstawienia koncepcji Radzie Ministrów i zgodnie z zarządzaniem do 31 marca tego roku przedstawimy pierwszy raport. Na dzisiejszym posiedzeniu zespołu podzieliliśmy się zadaniami - ujawnił lider PSL, który zastępował na posiedzeniu Rady Ministrów szefa rządu.