Olaf Scholz u Joe Bidena. Kanclerz usłyszał: "Dokonałeś niemożliwego"

Świat
Olaf Scholz u Joe Bidena. Kanclerz usłyszał: "Dokonałeś niemożliwego"
Reuters
Joe Biden ugościł Olafa Scholza w Białym Domu

Olaf Scholz został przyjęty w Białym Domu w Waszyngtonie przez prezydenta USA Joe Bidena. Politycy rozmawiali na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz inwazji Rosji na Ukrainę. Biden podziękował Scholzowi za wsparcie Kijowa. - Dokonałeś niemożliwego: podwoiłeś niemiecką pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział.

Na konferencji prasowej po spotkaniu w Gabinecie Owalnym w Białym Domu podziękował kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi, że - jak uznał - stara się, by Kijów otrzymał wojskowe wsparcie.

 

- Chcę ci podziękować, Olafie, za twoje przywództwo. Dokonałeś niemożliwego: podwoiłeś w tym roku niemiecką pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział prezydent USA.

Spotkanie Joe Biden - Olaf Scholz. Wśród tematów wojna w Ukrainie

Szef rządu RFN zapewnił natomiast, iż jego kraj jest gotów Berlin zwiększyć wsparcie w zakresie dostaw broni do Ukrainy. Dodał, że Niemcy i USA muszą odegrać rolę w utrzymaniu pokoju na świecie.

 

- Jest to szczególnie widoczne w trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę. Konieczne jest, abyśmy dołożyli wszelkich starań, aby wesprzeć Ukrainę i dać jej szansę na obronę swojego kraju - ocenił Scholz.

 

ZOBACZ: Wywiad z prezydentem Putinem. Oświadczenie MSZ w sprawie 10 kłamstw

 

Kanclerz odniósł się także do wywiadu Władimira Putina, który dyktator udzielił amerykańskiemu, prawicowemu komentatorowi Tuckerowi Carlsonowi. Scholz nazwał go "absurdalnym". - Putin chce przejąć część terytorium swoich sąsiadów - zauważył.

 

Rozmowy przywódców Niemiec i Stanów Zjednoczonych dotyczyły także kryzysu na Bliskim Wschodzie. Biden zapewnił, że prowadzone są negocjacje w sprawie uwolnienia zakładników i zwiększenia pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej w Strefie Gazy.

Michał Blus / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie