Chiński Nowy Rok Smoka. Azjaci mają wobec niego spore oczekiwania

Świat
Chiński Nowy Rok Smoka. Azjaci mają wobec niego spore oczekiwania
PAP/EPA/KITH SEREY
Obchody Chińskiego Nowego Roku

Chińczycy rozpoczęli w sobotę fetowanie nowego roku. Tradycyjne święto w kalendarzu księżycowym jest ruchome i przypada zwykle na przełomie stycznia i lutego. 2024 toczyć się będzie pod znakiem Roku Smoka. Ze względu na siłę tego znaku wielu Azjatów planuje wtedy powiększenie rodziny.

Księżycowy Nowy Rok (czyli Chiński Nowy Rok) to ważne święto obchodzone w kilku krajach azjatyckich. Do jednych z nich należą Chiny. Jego początek w tym roku przypada na 10 lutego.

 

Z tej okazji ponad miliard Azjatów powitało Rok Smoka licznymi fajerwerkami, paradami i przebraniami nawiązującymi do tego najpotężniejszego chińskiego znaku zodiaku. Reprezentuje on m.in. bogactwo i władzę.

Ruchoma data

Data Chińskiego Nowego Roku jest ruchoma. Zazwyczaj przypada między 21 stycznia a 20 lutego według kalendarza gregoriańskiego. Każdy rok jest również związany z jednym z dwunastu znaków zodiaku chińskiego, co dodaje dodatkową symbolikę do obchodów.

 

ZOBACZ: Tłusty czwartek. Najdroższy pączek w Polsce. Cena robi wrażenie

 

Obchody Chińskiego Nowego Roku wypełnione są wieloma różnymi tradycjami i rytuałami. Wiele rodzin gruntownie sprząta swoje domy, aby zamknąć rozdziały z przeszłości i zrobić miejsce na przyszłość.

 

Podczas uroczystości dekoracyjne elementy, takie jak czerwone lampiony i wycinanki, tworzą kolorową atmosferę. Wspomniane wcześniej sztuczne ognie i fajerwerki są również popularne, by odstraszyć złe duchy, przyciągnąć szczęście oraz powodzenie.

Ważna rola jedzenia

Także jedzenie odgrywa dużą rolę w obchodach. Bliscy zbierają się, aby delektować się specjalnymi potrawami, w tym pierożkami, rybą i deserami. Każda potrawa ma swoją własną symbolikę i ma na celu przyciągnięcie szczęścia, bogactwa i sukcesu w nadchodzącym roku.

 

Data chińskiego Nowego Roku jest częścią cyklu 12 lat. Wszystkie one związane z danym zwierzęciem są określane według pozycji księżyca. Każdy nowy rok symbolizuje również jeden z następujących elementów: woda, ogień, metal, drewno i ziemia. Do smoka w tym roku dodano drewno.

Rok Drewnianego Smoka. Co symbolizuje?

Smok jest jednym z najbardziej wyjątkowych i szanowanych znaków zodiaku chińskiego. W kulturze chińskiej smok symbolizuje moc, siłę, szczęście, dobrobyt i odrodzenie. Ludzie urodzeni w roku Smoka uważani są za szczególnie szlachetnych i odważnych, co może wpłynąć na różne aspekty ich życia, w tym na planowanie rodziny.

 

Wierzono, że dzieci urodzone w Roku Smoka będą miały szczególne szczęście i powodzenie. Właśnie dlatego wiele par stara się na wtedy zaplanować poczęcie i narodziny dziecka. Pokazują to dane rządowe. Wśród chińskiej ludności Singapuru, Malezji, Tajwanu czy Hongkongu wzrost liczby urodzin na poziomie od 6 do niemal 26 proc. nastąpił w cyklach 12-letnich, w latach 1988, 2000 i 2012.

 

Istnieją również różne przesądy i tradycje związane z urodzeniem dziecka Roku Smoka. Niektórzy wierzą, że urodzeni w tym czasie są bardziej pewni siebie i mają silne zdolności przywódcze, podczas gdy inni, że te osoby mogą być bardziej uparte lub skłonne do wybuchów emocjonalnych.

 

W Roku Smoka urodzili się między innymi Bruce Lee, czy trzej miliarderzy chińskiego pochodzenia: Jack Ma, Lee Shau Kee i Li Ka Shing. Rok Smoka potrwa od 10 lutego 2024 roku do 28 stycznia 2025 roku.

Aleksandra Cieślik / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie