Cios dla organizatorów Marszu Niepodległości. "Ostateczna decyzja"

Polska
Cios dla organizatorów Marszu Niepodległości. "Ostateczna decyzja"
Polsat News

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie posiada zgody na cykliczne organizowanie zgromadzenia w dniu 11 listopada w latach 2024-2026 - powiadomił w oświadczeniu wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski. Sąd apelacyjny uchylił wydane w I instancji postanowienie sądu okręgowego i oddalił odwołanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Wojewoda zaznaczył, że decyzja jest ostateczna.

W czwartek sąd apelacyjny wydał postanowienie, którym uchylił wydane w I instancji postanowienie sądu okręgowego i oddalił odwołanie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości od decyzji wojewody mazowieckiego. Ta dotyczyła braku zgody na organizację marszu jako wydarzenia cyklicznego.

Nie ma zgody dla Stowarzyszenia Marsz Niepodległości

W piątek na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego pojawiło się oświadczenie wojewody Mariusza Frankowskiego, w którym poinformował, że stowarzyszenie nie ma zgody na cykliczne organizowanie zgromadzenia w dniu 11 listopada w latach 2024-2026.

 

"Zgodnie z art. 26a ust. 1 ustawy z 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach, aby zgromadzenie mogło uzyskać status zgromadzenia cyklicznego musi być organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, a tego rodzaju wydarzenia odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat, chociażby nie w formie zgromadzeń i miały na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń" - czytamy. 

Zadecydowała organizacja marszu w 2021 roku

Sąd apelacyjny argumentował, że stowarzyszenie nie było organizatorem zgromadzenia "Marsz Niepodległości" w dniu 11 listopada 2021 r., ponieważ nie odbywał się na podstawie Prawa o zgromadzeniach, "a jego organizatorem był organ władzy publicznej jakim jest Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie".

 

To zdaniem sądu sprawiło, że Stowarzyszenie Marsz Niepodległości nie spełniło wymogów określonych w ustawie.

 

ZOBACZ: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości ogłosiło tegoroczne hasło imprezy

 

Frankowski w oświadczeniu podkreślił, że sąd apelacyjny potwierdził jego decyzję z 31 stycznia tego roku, w której odmówił zgody na cykliczną organizację. 

 

Stowarzyszenie wnioskowało o możliwość organizacji marszu przed kolejne trzy lata. Jego trasą tradycyjnie miał być odcinek między Rondem Dmowskiego a Stadionem Narodowym w Warszawie. 

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie