"Laptop dla ucznia". Wicepremier: Zawieszamy ten program

Polska
"Laptop dla ucznia". Wicepremier: Zawieszamy ten program
Polsat News

- Zawieszamy program "Laptop dla ucznia" - przekazał minister cyfryzacji, wicepremier Krzysztof Gawkowski. Jak dodał, w ramach inicjatywy polegającej na przekazywaniu przenośnych komputerów uczniom czwartych klas szkół podstawowych "naruszono przepisy karne". Szefowa resortu edukacji Barbara Nowacka dodała, że PiS podczas swoich rządów "rozdawało laptopy, jak zabawki".

Podczas wspólnej konferencji wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedzieli zmiany w edukacji cyfrowej uczniów.

 

- Dzisiaj zawieszamy program "Laptop dla ucznia", żeby w przyszłości dać szansę na nowy, świetny program "Cyfrowy uczeń", gdzie nikt nie zostanie pokrzywdzony, gdzie uczniowie czwartych klas będą wiedzieli, że mają narzędzie do pracy, do nauki, do wyrównywania szans - zapowiedział Gawkowski.

 

ZOBACZ: Mniej religii w szkołach. Abp Jędraszewski ocenia plany Barbary Nowackiej

 

Mówił, że aplikacje oraz cyfrowa rzeczywistość będzie towarzyszyła przy tym, jak powinien być dobrze skonstruowany program. - To jest odpowiedzialność za wydawanie pieniędzy z UE - dodał.

 

Zwrócił uwagę, że najważniejsze jest skonstruowanie programu, który będzie stanowił plus dla ucznia, rodzica i nauczyciela. - Tylko takie zestawienie spraw jest szansą na to, że będziemy mogli powiedzieć o tym, że wykorzystujemy pieniądze z Unii Europejskiej rzeczowo i celowo, a nie przeznaczamy je na wsparcie kampanii wyborczej - podkreślił wicepremier.

"Będziemy realnie wyrównywać szanse cyfrowe młodzieży"

Więcej o programie "Cyfrowy uczeń", który ma zostać opracowany wspólnie przez ministerstwo edukacji i ministerstwo cyfryzacji, powiedziała Barbara Nowacka.

 

- Będzie on naprawiał sytuację związaną z programem "Laptop dla ucznia". Ten nasz nowy program będzie przebadany przez ekspertów - zapewniła.

 

- Do końca czerwca wraz z ekspertami z Instytutu Badań Edukacyjnych przygotujemy spójną strategię, która pozwoli nam rozmawiać z Komisją Europejską o wsparciu dla tego programu - powiedziała.

 

ZOBACZ: Barbara Nowacka w programie "Graffiti" o podwyżkach dla nauczycieli: To pierwszy krok

 

- Będziemy realnie wyrównywać szanse cyfrowe młodzieży, bo program, który polega wyłącznie na rozdaniu laptopów niestety tych szans nie wyrównuje - podkreśliła minister edukacji.

 

- Opracujemy programy powiązane z programem nauczania, które zapewnią bezpieczeństwo w sieci i higienę cyfrową - dodała. 

 

- Myślimy o tym, żeby ten sprzęt mobilny uczniowie otrzymywali własnie w ramach tego programu "Cyfrowy uczeń". Natomiast od samego początku kwestionowana była zasadność laptopów, zasadność takiego ich przyznawania - stwierdziła Nowacka.

Wynagrodzenia nauczycieli

Jak podkreśliła, nie potrafi dzisiaj powiedzieć, co to będzie za sprzęt. - Bo to nie będzie decyzja jednego, dwóch, czy trzech ministrów, tylko decyzja ekspertów, podjęta po badaniach i analizach realnych potrzeb - zapewniła.

 

Minister poinformowała, że w ramach programu "Laptop dla ucznia" zostało 12 tys. laptopów. - Zadbamy o to, żeby one częściowo wypełniły jeden z kamieni milowych, który mówił o tym, że sprzęt ma trafić do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych - zapowiedziała.

 

ZOBACZ: Będzie nowy przedmiot w szkole? Barbara Nowacka otrzymała wniosek

 

- Oczy naszych ekspertów zwrócone są głównie na szkoły zawodowe, tam gdzie te laptopy mają realną szansę być wykorzystane i na uczniów defaworyzowanych, z biedniejszych regionów, z mniejszych miejscowości - wyjaśniła.

 

Podczas konferencji prasowej minister edukacji odniosła się również do tematu wynagrodzeń nauczycieli.

 

- Jesteśmy gotowi do podpisani rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. Najprawdopodobniej 19 lub 20 lutego rozporządzenie zostanie podpisane - powiedziała Nowacka.

 

Zapewniła, że pieniądze w budżecie są zabezpieczone, a "jedyną rzecz, która musi się jeszcze wydarzyć to uzgodnienia na poziomie samorządowym, pomiędzy samorządami a związkami zawodowymi". - Pieniądze będą systematycznie przekazywane - podkreśliła minister edukacji.

wka/dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie