Rada Nadzorcza PGE podjęła decyzję. Prezes spółki odwołany

Polska
Rada Nadzorcza PGE podjęła decyzję. Prezes spółki odwołany
Polsat News

Rada Nadzorcza PGE odwołała prezesa spółki Wojciecha Dąbrowskiego i wiceprezesów Wandę Buk oraz Rafała Włodarskiego. Obowiązki prezesa zarządu spółki przekazano Erykowi Kosińskiemu.

Rada nadzorcza PGE odwołała członków zarządu spółki na czele z Wojciechem Dąbrowskim, który swoje obowiązki na tym stanowisku pełnił od 2020 roku.

 

Z zarządu odwołano także wiceprezes ds. regulacji Wandę Buk i wiceprezesa ds. wsparcia i rozwoju Rafała Włodarskiego.  

 

Rada nadzorcza zdecydowała o powierzeniu obowiązków prezesa PGE Erykowi Kosińskiemu. Z kolei Małgorzata Banasik została tymczasowo członkiem zarządu energetycznego koncernu. Oboje będą pełnić powierzone obowiązki przez okres trzech miesięcy. 

 

ZOBACZ: Budowa elektrowni jądrowej. PGE PAK złożyła wniosek

 

W ubiegłym tygodniu doszło do zmian w nadzorze firmy. Na członków rady nadzorczej wybrano nowe osoby, wśród których znaleźli się Małgorzata Banasik, Elżbieta Niebisz, Andrzej Rzońca, Sławomir Patyra, Andrzej Sadkowski i Andrzej Kozyra. Wcześniej natomiast stanowiska w radzie stracili m.in. Zbigniew Gryglas i Janina Goss. 

Zmiany w spółce PGE. Kim jest nowy prezes?

Jak wskazano w publikacji na stronie PGE, prof. dr hab. Eryk Kosiński jest m.in. kierownikiem Zakładu Publicznego Prawa Gospodarczego, Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, czy visiting professor na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sił Powietrznych im. Iwana Kożeduba w Charkowie oraz członkiem zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Poznaniu.


W latach 2008-2009 był prezesem Agencji Mienia Wojskowego w Warszawie, w latach 2010-2011 zastępcą prezydenta Bydgoszczy, a od 2001 do 2014 roku wykładał na uczelniach zagranicznych.  

 

ZOBACZ: PGE i ZE PAK powołają spółkę realizującą projekt budowy elektrowni jądrowej

 

Z kolei Małgorzata Banasik jest partnerem zarządzającym Kancelarii BWW i od 20 lat pracuje jako radca prawny. Jak podała spółka, posiada wszechstronną wiedzę o europejskim i międzynarodowym rynku energetycznym, w tym WtE, wodoru i gazu.

 

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. Dostarcza energię i ciepło do prawie sześciu milinów klientów. Jednostki wytwórcze spółki wytwarzają ponad 40 proc. energii elektrycznej w kraju. Skarb Państwa w spółce PGE posiada prawie 61 procent akcji.

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie