Witold Literacki nowym p.o. prezesa zarządu Orlenu

Biznes
Witold Literacki nowym p.o. prezesa zarządu Orlenu
Polsat News
Na zdjęciu: Warszawska siedziba Orlenu

Witold Literacki wybrany nowym pełniącym obowiązki prezesa zarządu Orlen S.A. Zdecydowała o tym we wtorek rada nadzorcza energetycznej spółki. Tymczasowo zastąpi na stanowisku Daniela Obajtka, który w zeszły czwartek oddał się do dyspozycji rady, a ta odwołała go z posady. Docelowy zarząd Orlenu ma zostać wybrany w drodze konkursu.

Jak podał Orlen w komunikacie, Witold Literacki jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Nauk Społecznych, który ukończył w 1994 roku oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii w 2006 roku.

 

"Ekspert w dziedzinie finansów i podatków. Od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną. Doświadczenie menadżerskie zdobywał zarówno w firmach zagranicznych, jak i polskich, w tym w PKN Orlen" - poinformowała spółka.

 

ZOBACZ: Wyniki kontroli NIK ws. fuzji Orlenu i Lotosu

 

Jak dodano, w latach 2022 - 2023 Literacki pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN SA. "Wcześniej w latach 2020 - 2022 był zatrudniony jako dyrektor finansowy w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL- WZM w Warszawie SA, a w latach 2008 - 2020 był  dyrektorem biura podatków w PKN Orlen S.A." - czytamy.

Kim jest Witold Literacki? Pokieruje Orlenem, złożył oświadczenia

Ponadto nowy p.o. prezesa Orlenu w latach 2007 - 2008 był managerem ds. podatkowych w RWS Stoen SA, a od 1999 do 2008 roku senior managerem ds. kontroli podatkowej w Carrefour Polska Sp. z o.o. "W latach 1997 - 1999 zatrudniony był jako konsultant w firmie Arthur Andersen Sp. z o.o.. Od 1991 do 1997 był inspektorem w dziale kontroli podatkowych Urzędu Skarbowego w Zabrzu" - wyliczono.

 

Literacki złożył też pisemne oświadczenie, że "nie wykonuje innej działalności będącej konkurencyjną wobec Orlen S.A., ani też nie jest wspólnikiem konkurencyjnych spółek cywilnych, osobowych, kapitałowych". Zadeklarował ponadto, iż "nie uczestniczy w innych konkurencyjnych osobach prawnych jako członek ich organów".

 

ZOBACZ: "Ustalenia są bezwartościowe". Orlen odpowiada na raport NIK

 

"Złożył również oświadczenie, że nie figuruje w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, prowadzonym na podstawie ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym" - podkreślono w komunikacie spółki.

Zmiany w Orlenie. Wymieniona cała rada nadzorcza spółki

Razem z Witoldem Literackim tymczasowo - nie dłużej niż na trzy miesiące - w zarządzie Orlenu znaleźli się Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka oraz Tomasz Zieliński. "Docelowo nowy Zarząd ORLEN zostanie wyłoniony w drodze konkursu" - sprecyzował koncern we wpisie na platformie X.

 

Wcześniej we wtorek walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu wymieniło cały skład rady nadzorczej spółki. Miejsca w niej straciły osoby powołane za czasów rządów PiS, wraz z przewodniczącym Wojciechem Jasińskim.

 

W ich miejsce weszli członkowie rady nadzorczej, wskazani wcześniej przez Skarb Państwa. Organ ten liczy obecnie dziewięć osób (było osiem), a szefuje nim teraz prof. Wojciech Popiołek. 

Wiktor Kazanecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie