Iran, Chiny i Rosja na wspólnych manewrach wojskowych. To reakcja na ruch USA

Świat
Iran, Chiny i Rosja na wspólnych manewrach wojskowych. To reakcja na ruch USA
AP/Iranian Army
Irańska marynarka szykuje się na manewry

Iran przeprowadzi ćwiczenia marynarki wojennej wspólnie z Rosją i Chinami - zapowiedział kontradmirał Shahram Irani. Ogłoszenie manewrów to odpowiedź na niedawny nalot USA na bazy Hutich w Jemenie.

Irańskie władze zapowiedziały w poniedziałek, że do końca roku przeprowadzą wspólne ćwiczenia marynarki wojennej z Rosją i Chinami

 

Ogłoszenie zbiegło się w czasie z rosnącym napięciem w regionie Bliskiego Wschodu. Dwa dni wcześniej amerykańska i brytyjska armia uderzyły w bazy należące do powiązanych z Iranem rebeliantów w Jemenie. We wspólnym oświadczeniu państw podano, że uderzono w 36 celów Hutich, m.in. w magazyny broni i wyrzutnie rakietowe.

 

Według relacji USA i Wielkiej Brytanii składowano tam pociski rakietowe, które stanowiły "bezpośrednie zagrożenie dla okrętów marynarki wojennej USA i statków handlowych w regionie" - podaje "Washington Times".

Iran ogłasza kolejne manewry wojskowe. Eskalacja napięcia

Jemeńska grupa Hutich, silnie powiązana wojskowo i dyplomatycznie z Iranem, od grudnia przeprowadza ataki na międzynarodowe statki handlowe na Morzu Czerwonym. Huti uderzają w cywilne i wojskowe okręty płynące w kierunku Izraela w ramach solidarności z palestyńskimi siłami Hamasu.

 

Iran potępił ostatnie ataki USA, z których część była wymierzona także w miejsca wykorzystywane przez członków Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w Teheranie. W poniedziałek szef irańskiej marynarki wojennej powiedział, że inne kraje również zostały zaproszone do udziału w manewrach morskich. 

 

ZOBACZ: Atak na amerykańską bazę w Jordanii. Iran broni się przed oskarżeniami

 

- Te manewry zostaną przeprowadzone w celu ochrony bezpieczeństwa regionu i wspólnych interesów - powiedział kontradmirał Shahram Irani, według państwowej Islamic Republic News Agency - podaje "Washington Times".

 

To nie pierwsze ćwiczenia marynarki przeprowadzone przez te trzy kraje. W marcu 2023 roku okręty wojenne Rosji, Chin i Iranu wzięły udział w "Security Bond 2023" w Zatoce Omańskiej. 

Aleksandra Kozyra / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie