Takiej sytuacji na granicy nie było od dawana. Grupa migrantów próbowała przedostać się do Polski

Polska
Takiej sytuacji na granicy nie było od dawana. Grupa migrantów próbowała przedostać się do Polski
Straż Graniczna
Straż Graniczna przekazała nowe dane z polsko-białoruskiej granicy

Po ponad tygodniu spokoju na polsko-białoruskiej granicy mundurowi odnotowali kolejne próby nielegalnego przedarcia się do Polski. W niedzielę 17 migrantów chciało przekroczyć granicę na dwóch odcinkach.

Straż Graniczna przekazała w poniedziałek, że ostatniej doby do Polski próbowało dostać się 17 cudzoziemców. Zdarzenia miały miejsce na dwóch odcinkach - na obszarze monitorowanym przez Placówkę SG w Czeremsze oraz PSG w Narewce.

 

"Cudzoziemcy na widok patroli służb polskich cofnęli się na Białoruś" - przekazali funkcjonariusze.

 

To pierwsza taka sytuacja od ponad tygodnia. Ostatni raz Straż Graniczna informowała o próbach nielegalnego przedostania się do Polski w piątek, 26 stycznia. 

 

Wówczas granicę na odcinku ochranianym przez PSG Czeremcha chciało przekroczyć siedem osób, próbując uszkodzić płot. Na widok patroli zrezygnowali i oddalili się.

 

ZOBACZ: Zmiany przy granicy z Białorusią. Strażnicy z nowymi zadaniami

 

Na początku miesiąca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało zmiany przy granicy z Białorusią. Straż Graniczna ma zostać zobligowana do tworzenia grup poszukiwawczo-ratowniczych, a w rozporządzeniu dotyczącym pushbacków mają pojawić się zmiany. 

Wiceszef MON: Będziemy wzmacniać granicę wschodnią

Sytuację na polsko-białoruskiej granicy komentował w poniedziałkowym wydaniu "Graffiti" Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej. 

 

Polityk odniósł się m.in. do medialnych doniesień, że armia "po cichu wzmacnia granicę". W pasie przygranicznym z Białorusią i Rosją mają powstawać umocnienia inżynieryjne, w tym schrony.

 

ZOBACZ: Zagrożenie na granicy z Białorusią. Wiceszef MON mówi o zaporze z prawdziwego zdarzenia

 

- Nie mam takich informacji, nie chce nikogo straszyć. Prawda jest jednak taka, że my rzeczywiście będziemy wzmacniać granicę wschodnią. Mówił o tym minister Kierwiński, kiedy mówiliśmy o tej słynnej zaporze czy płocie na granicy wschodniej - powiedział Tomczyk, dodając, że MON chce, by stała tam "zapora z prawdziwego zdarzenia".

Zapora na granicy

Kluczowym elementem zabezpieczającym granicę z Białorusią jest metalowa zapora licząca 186 kilometrów długości i 5,5 metra wysokości zbudowana w 2022 roku.

 

Uzupełnia ją ponad 200-kilometrowy system kamer i czujników, z którego korzystają strażnicy graniczni.

sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie