Niecodzienna decyzja mieszkańców Paryża. Kierowcy zapłacą trzy razy więcej

Świat
Niecodzienna decyzja mieszkańców Paryża. Kierowcy zapłacą trzy razy więcej
Polsat News
Samochody typu SUV na paryskich parkingach

Opłata za parkowanie w Paryżu największych samochodów typu SUV zwiększy się trzykrotnie - zdecydowali mieszkańcy francuskiej stolicy w referendum. Nowe stawki będą dotyczyły odwiedzających miasto. Lokalne władze uważają, że to nie tylko wyraz troski o Paryż, ale także o całą planetę.

Decyzja o podwyższeniu opłat parkingowych dla samochodów typu SUV została podjęta w niedzielnym referendum lokalnym. Na "tak" było 54,55 proc. mieszkańców biorących udział w głosowaniu.

Paryż. Wyższe opłaty parkingowe dla właścicieli SUV-ów

Jak podkreśla francuski portal motoryzacyjny autojournal.fr frekwencja w referendum była wyjątkowa niska. Jak wyliczyła komisja wyborcza na 1,3 mln osób uprawnionych do głosowania, do urn wyborczych poszło nieco ponad 78 tys. osób. 

 

ZOBACZ: Zaostrzenie przepisów tylko dla kierowców w miastach. "Ukłon w stronę piratów"

 

Jest to jednak wystarczający wynik, by decyzja została uznana przez władze Paryża. Zmiany wejdą w życie od września tego roku. 

 

Zgodnie z nowymi przepisami na centralnych ulicach Paryża za godzinę parkowania samochodu typu SUV trzeba będzie zapłacić 18 euro, czyli prawie 80 złotych. Poza centrum opłata wyniesie 12 euro za godzinę

"To wyraz troski o Paryż"

Podwyższone kwoty mają obowiązywać tylko osoby przyjezdne. Oznacza to, że podwyżki nie obejmą mieszkańców Paryża oraz osób, które w tym miejscu pracują na stałe, a także  kierowców taksówek, pracowników służby zdrowia i osób z niepełnosprawnością.

 

ZOBACZ: Pijani kierowcy będą tracić samochody. Sejm przyjął ustawę, która czeka na podpis prezydenta

 

Władze Paryża argumentują, że jest to "wyraz troski o Paryż, o zdrowie mieszkańców i o korki, których ich zdaniem powinno być znacznie mniej". 

 

"Jest to wyraźny wybór Paryżan, aby ograniczyć obecność samochodów zanieczyszczających środowisko. To wybór, który jest dobry dla naszego zdrowia i planety" - podkreślili przedstawiciele ratusza. 

 

Agata Sucharska / /mak / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie