Wichury na północy Polski. Wydano ostrzeżenia

Polska
Wichury na północy Polski. Wydano ostrzeżenia
Polsat News, wxcharts
IMGW ostrza przed wiatrem

Silnie wieje na północy Polski - wynika z sobotnich komunikatów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Strażacy odnotowali też wzmożoną liczbę wezwań. W samym woj. pomorskim w nocy otrzymali 30 zgłoszeń do pomocy ze skutkami pogody. Gdański Ogród Zoologiczny przekazał, że na jego terenie doszło do licznych szkód i z tego powodu ogród tymczasowo zamknięto. 

Zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne przed silnym wiatrem pierwszego i drugiego stopnia. Zagrożenie stanowią także roztopy, zaznaczone na mapie kolorem pomarańczowym. Obowiązują na południu woj. dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Wichury na północy. IMGW ostrzega 

Komunikaty o silnym wietrze dotyczą województw północnej Polski. W warmińsko-mazurskim obejmują powiaty: bartoszycki, braniewski, Elbląg, elbląski, iławski, lidzbarski, Olsztyn, olsztyński, ostródzki, szczycieński.

 

IMGW ostrzega przed wiatrem
IMGW ostrzega przed wiatrem

 

W województwie zachodniopomorskim mocno wieje w powiecie sławieńskim, białogardzkim, gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, w Koszalinie, koszalińskim, w Świnoujściu.

 

 

 

 

W województwie pomorskim komunikat obejmuje powiaty: lęborski, pucki, Słupsk, słupski, wejherowski, bytowski, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski.

Problemy pogodowe utrudniają funkcjonowanie

W Zachodniopomorskim porywy wiatru wynosiły około 55 - 65 km/h, do 75 km/h w Pomorskim. Najsilniejsze porywy - do 95 km/h - zanotowano w Rębiechowie. 

 

WIDEO: Silnie wieje na północy Polski

 

 

- Strażacy w nocy interweniowali ponad 30 razy na terenie woj. pomorskiego - mówił reporter Polsat News Robin Jesse. Przekazał, że jedna z takich problematycznych sytuacji dotyczyła samochodu, który uderzył w leżący konar.

 

ZOBACZ: Lawina w Tatrach. W akcji ratunkowej brał udział śmigłowiec TOPR

 

Pojawiają się też utrudnienia dla turystów, którzy chcieliby skorzystać z miejskich atrakcji. Na przykład Gdański Ogród Zoologiczny przekazał, że na jego terenie doszło do licznych szkód spowodowanych sytuacją pogodową i z tego powodu ogród tymczasowo zamknięto. 

 

IMGW zapowiada, że to nie koniec ostrzeżeń. W kolejnych dniach kraj może zostać objęty alertami pierwszego i drugiego stopnia przed wichurami.

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie