Polska może wycofać pozwy przeciwko Unii. Chodzi o auta spalinowe

Polska Bartosz Treder / bt/pbi / polsatnews.pl
Polska może wycofać pozwy przeciwko Unii. Chodzi o auta spalinowe
Flickr

Polska wkrótce może zmienić narrację dotyczącą zakazu sprzedaży samochodów spalinowych do 2035 roku i innych polityk klimatycznych zaproponowanych przez Unię Europejską. Według informacji podanych przez agencję Reutera rząd Donalda Tuska wycofał pozwy skierowane do TSUE z czasów PiS. - Analizujemy taką możliwość - przekazał Polsatnews.pl wiceminister klimatu.

"Nowy proeuropejski rząd centroprawicowego premiera Donalda Tuska planuje formalnie wycofać swoje bieżące pozwy prawne przeciwko niektórym z głównych polityk UE w zakresie zmian klimatycznych w TSUE, rządzie i źródłach UE" - donosi Reuters. 

 

Źródła podają, że rząd Tuska anuluje sprawy sądowe, a decyzja ma być skoordynowana pomiędzy zaangażowanymi ministerstwami rządowymi.

Miłosz Motyka: Resort analizuje pozwy skierowane przeciw UE

Polsatnews.pl skontaktował się z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Wiceminister Miłosz Motyka nie potwierdził treści depeszy amerykańskiej agencji 

 

- Obecnie trwają analizy pozwów skierowanych do TSUE przeciwko Unii - przekazał w lakonicznym komunikacie polityk PSL. Podsekretarz stanu nie odpowiedział jednak na pytania dotyczących innych kroków resortu podejmowanych w tej sprawie i daty ewentualnego ich ogłoszenia. 

 

ZOBACZ: Wypadek na A1. Sebastian M. opuścił areszt w Dubaju

 

Prawo i Sprawiedliwość skierowało w ubiegłym roku wnioski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) o unieważnienie nowych przepisów unijnej polityki klimatycznej. Sprawy miały dotyczyć:

  • prawa zakazującego sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku
  • limitów określającą krajowe cele w zakresie redukcji emisji
  • zmian na unijnym rynku emisji CO2
  • regulacji dotycząccy ochrony lasów
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie