Polska może wycofać pozwy przeciwko Unii. Chodzi o auta spalinowe
Polska wkrótce może zmienić narrację dotyczącą zakazu sprzedaży samochodów spalinowych do 2035 roku i innych polityk klimatycznych zaproponowanych przez Unię Europejską. Według informacji podanych przez agencję Reutera rząd Donalda Tuska wycofał pozwy skierowane do TSUE z czasów PiS. - Analizujemy taką możliwość - przekazał Polsatnews.pl wiceminister klimatu.
"Nowy proeuropejski rząd centroprawicowego premiera Donalda Tuska planuje formalnie wycofać swoje bieżące pozwy prawne przeciwko niektórym z głównych polityk UE w zakresie zmian klimatycznych w TSUE, rządzie i źródłach UE" - donosi Reuters.
Źródła podają, że rząd Tuska anuluje sprawy sądowe, a decyzja ma być skoordynowana pomiędzy zaangażowanymi ministerstwami rządowymi.
Miłosz Motyka: Resort analizuje pozwy skierowane przeciw UE
Polsatnews.pl skontaktował się z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Wiceminister Miłosz Motyka nie potwierdził treści depeszy amerykańskiej agencji
- Obecnie trwają analizy pozwów skierowanych do TSUE przeciwko Unii - przekazał w lakonicznym komunikacie polityk PSL. Podsekretarz stanu nie odpowiedział jednak na pytania dotyczących innych kroków resortu podejmowanych w tej sprawie i daty ewentualnego ich ogłoszenia.
ZOBACZ: Wypadek na A1. Sebastian M. opuścił areszt w Dubaju
Prawo i Sprawiedliwość skierowało w ubiegłym roku wnioski do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) o unieważnienie nowych przepisów unijnej polityki klimatycznej. Sprawy miały dotyczyć:
- prawa zakazującego sprzedaży nowych samochodów spalinowych od 2035 roku
- limitów określającą krajowe cele w zakresie redukcji emisji
- zmian na unijnym rynku emisji CO2
- regulacji dotycząccy ochrony lasów