Poziom korupcji na świecie. W Polsce jest najwyższy od lat

Polska
Poziom korupcji na świecie. W Polsce jest najwyższy od lat
Pxhere/Public Domain
Wzrost korupcji w Polsce (Zdjęcie ilustracyjne)

Korupcja kwitnie na całym świecie, a w Polsce jest jej najwięcej od dekady - oto wnioski z tegorocznego raportu Transparency International. W porównaniu do poprzedniego roku nasz kraj spadł w rankingu o dwa miejsca. Sytuacja pogarsza się od lat.

We wtorek ogłoszono wyniki raportu organizacji Transparency International za rok 2023. Jest to przygotowywany co roku indeks percepcji korupcji (CPI). Mierzy on poziom skorumpowania sektora publicznego i polega na subiektywnej ocenie tego zjawiska przez ekspertów i przedsiębiorców.

Indeks korupcji na świecie. Niechlubne miejsce Polski

Polska zajęła w nim  47. miejsce na 180 analizowanych w raporcie krajów. Osiągnęła przy tym wynik 54 punkty na 100 możliwych do uzyskania. Wynik zero oznaczałby najmniejszą korupcję, natomiast 100 - największą. 

 

Oznacza to, że w porównaniu z rokiem poprzednim nasz kraj spadł o dwa miejsca w dół. Pozycja Polski pogarsza się nieprzerwanie od 2015 roku, kiedy została sklasyfikowana na 29. miejscu z wynikiem 63 punktów. 

 

ZOBACZ: Ranking 100 najgorszych dań świata. Na liście trzy polskie "przysmaki"

 

Eksperci tłumaczą, że taka sytuacja w Polce jest związana z rządami Prawa i Sprawiedliwości, które "obezwładniły sądownictwo i podkopały rządy prawa".

 

Jak napisano w raporcie: Jego reformy umożliwiły mu mianowanie swoich urzędników sądowych, a także prowadzenie dochodzeń przeciwko sędziom i ich karanie, ograniczając możliwość kontroli władzy. 

"Korupcja kwitnie na całym świecie"

Nie tylko Polska zmaga się z problemem. W połowie możliwej do osiągnięcia punktacji znalazło się dwie trzecie analizowanych państw. Według organizacji taki wynik wskazuje, że "mają one poważne problemy z korupcją". 

 

Za najmniej skorumpowane uznano państwa z północy Europy, ponieważ pierwsze i drugie miejsce zajmują Dania i Finlandia. Na trzecim miejscu znalazła się Nowa Zelandia, a na czwartym Norwegia. 

 

ZOBACZ: Ranking najsilniejszych paszportów świata 2024. Wysoka pozycja Polski

 

Z kolei kraje, w których według indeksu korupcja stanowi największe zagrożenie to: Somalia, Wenezuela, Syria, Sudan Południowy i Jemen. Natomiast w Europie najgorsze wyniki uzyskały Węgry, Bułgaria i Rumunia.

 

"Dane dotyczące poszczególnych krajów są wynikiem kombinacji przynajmniej trzech z 13 różnych źródeł danych, gromadzonych przez takie instytucje, jak np. Bank Światowy czy Światowe Forum Ekonomiczne" - zastrzegła organizacja. 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie