Wybory samorządowe 2024. Jest rozporządzenie premiera

Polska Bartosz Treder / sgo / polsatnews.pl
Wybory samorządowe 2024. Jest rozporządzenie premiera
PAP/Marcin Obara
Rozporządzenie premiera ws. wyborów samorządowych zostało opublikowane

Rozporządzenie w sprawie wyborów samorządowych w 2024 roku zostało opublikowane. Dokument zawiera najważniejsze informacje dotyczące organizacji głosowania oraz kalendarz, według którego do 4 marca można zgłaszać kandydatów na radnych, a do 14 marca kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie zarządzenia wyborów samorządowych na niedzielę 7 kwietnia. Według informacji zawartych w dokumencie, do 4 marca będzie można zgłaszać listy kandydatów na radnych, a do 14 marca kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wybory samorządowe 2024. Opublikowano rozporządzenie premiera

W rozporządzeniu premiera ws. zarządzenia wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wyznaczono datę wyborów na niedzielę 7 kwietnia. Druga tura ma odbyć się dwa tygodnie później czyli 21 kwietnia.

 

ZOBACZ: Kolejne zmiany w prokuraturze. Adam Bodnar odwołał prokuratorów

 

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, co oznacza formalne rozpoczęcie kampanii wyborczej.

Kalendarz wyborczy. Najważniejsze daty 

Wraz z rozporządzeniem opublikowano kalendarz wyborczy, będący załącznikiem dokumentu. Określa on dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych.

 

12 lutego upłynie termin na zawiadomienie odpowiednio PKW lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 4 marca do godz. 16.00 będzie można zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy, z kolei do 14 marca do godz. 16.00 będzie można zgłaszać gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast.

 

ZOBACZ: Któremu politykowi Polacy ufają najbardziej, a któremu najmniej? Sondaż CBOS

 

Do 8 marca będzie można zgłaszać komisarzom wyborczym kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych; komisje te zostaną powołane do 18 marca. Do 13 marca PKW musi przyznać jednolite numery dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. Od 23 marca do 5 kwietnia do godz. 24.00 rozpowszechniane będą w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych nieodpłatne audycje wyborcze przygotowane przez komitety wyborcze.

 

Cisza wyborcza rozpocznie się o północy z 5 na 6 kwietnia i potrwa do zakończenia głosowania.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie