Profesor Marek Safjan odchodzi ze stanowiska sędziego TSUE

Świat
Profesor Marek Safjan odchodzi ze stanowiska sędziego TSUE
Polsat News
Prof. Marek Safjan

Profesor Marek Safjan odchodzi ze stanowiska sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) - podało biuro prasowe Trybunału. 31 stycznia będzie ostatnim dniem sprawowania przez niego tej funkcji.

"Zgromadzenie Ogólne Sędziów TSUE wyraziło zgodę na jego rezygnację przed objęciem stanowiska przez nowego sędziego. Profesor Marek Safjan jest sędzią Trybunału Sprawiedliwości od 7 października 2009 roku" - czytamy w komunikacie prasowym.

 

W latach 1991–1998 Marek Safjan wykładał prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1994–1997 piastował urząd prorektora tej uczelni. W 1997 r. został mianowany sędzią Trybunału Konstytucyjnego, a w 1998 r. został prezesem tej instytucji. Pozostawał na tym stanowisku do 2006 r. Trzy lata później został sędzią TSUE. 

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej składa się z 27 sędziów, którzy są mianowani za wspólnym porozumieniem przez rządy krajów UE na odnawialną, sześcioletnią kadencję, którą można przedłużyć tylko raz. W skład trybunału wchodzi również 11 rzeczników. generalnych. Kadencja Marka Safjana jako sędziego TSUE zakończyła się po 12 latach w październiku 2021 roku, jednak pełnił ją nadal ze względu na fakt, że nie został wybrany nowy sędzia z Polski.

Marek Safjan odchodzi TSUE. Oficjalnie skończył kadencję w 2021 roku

Ogłoszony przez rząd w 2021 roku konkurs na nowego przedstawiciela Polski w TSUE wygrał dr hab. Rafał Wojciechowski, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, jego kandydatura została jednak negatywnie oceniona przez komitet państw UE.  

 

ZOBACZ: TSUE wydał wyrok w sprawie polskich sędziów. "Pytania prejudycjalne niedopuszczalne"

 

W listopadzie 2023 roku na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE zatwierdzona została kandydatura dr hab. Dobrochny Bach-Goleckiej związanej z Ordo Iuris. Pod koniec grudnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że rząd zdecydował o wycofaniu zatwierdzenia Bach-Goleckiej na urząd sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapewnia jednolitą wykładnię prawa UE we wszystkich krajach UE oraz jego przestrzeganie przez kraje i instytucje UE. Rozstrzyga też spory prawne między rządami krajów Unii a jej instytucjami. W określonych sytuacjach do Trybunału mogą również wnosić sprawy osoby fizyczne, przedsiębiorstwa lub organizacje, które uważają, że ich prawa zostały naruszone przez instytucje UE.

 

TSUE powołano do życia w 1952 roku, ma siedzibę w Luksemburgu.

dk/ako / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie