Niemcy. Współprzewodnicząca AfD o Unii Europejskiej: Możemy zorganizować referendum ws. "Dexitu"

Świat
Niemcy. Współprzewodnicząca AfD o Unii Europejskiej: Możemy zorganizować referendum ws. "Dexitu"
Associated Press/Michael Sohn/Unsplash
Współprzewodnicząca AfD Alice Weidel przyznała, że jej partia rozważa organizację referendum ws. wyjścia z UE

Jeśli zmiany w Unii Europejskiej, do których dąży AfD, nie zostaną zrealizowane, w Niemczech może odbyć się referendum w sprawie "dexitu" - oświadczyła współprzewodnicząca AfD Alice Weidel w rozmowie z "Financial Times". Sondaże wskazują, że jej ugrupowanie może liczyć na ok. 22 proc. poparcia, co daje mu drugą najwyższą liczbę mandatów, za CDU/CSU.

Współprzewodnicząca skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) Alice Weidel mówiła o planach swojej partii wobec Unii Europejskiej w rozmowie z dziennikiem "Financial Times". Zapowiedziała, że jej ugrupowanie będzie dążyć do zreformowania bloku. Jeśli ten plan się nie powiedzie, nie wyklucza pójścia drogą Wielkiej Brytanii i podjęcia próby wyjścia z bloku.

 

Zorganizowane przez rząd w Londynie referendum w sprawie tzw. brexitu Weidel określiła jako przykład do naśladowania. - To wzór dla Niemiec, że można podjąć taką suwerenną decyzję - oświadczyła.

Współprzewodnicząca AfD o UE: Możemy zorganizować referendum ws. "dexitu"

W rozmowie z "Financial Times" Weidel zdradziła, że AfD chce ograniczenia roli Komisji Europejskiej. Obecną strukturę władzy wewnątrz bloku uznaje za niedostatecznie demokratyczną.

 

ZOBACZ: Niemcy. Masowe demonstracje w miastach. Gniew po ujawnieniu tajnych informacji

 

AfD nie będzie jednak dążyć do swojego celu za wszelką cenę. Jeśli planowane zmiany się nie powiodą, istnieje alternatywa. - Moglibyśmy przeprowadzić referendum w sprawie "dexitu" - wyjścia Niemiec z UE - zadeklarowała Weidel.

 

Szanse na zrealizowanie scenariusza nakreślonego przez współprzewodniczącą AfD są na chwilę obecną niewielkie. Partia Weidel, założona w 2013 roku jako wyraz sprzeciwu wobec strefy euro, jest bowiem jedynym ugrupowaniem głównego nurtu dopuszczającym wyjście z UE.

 

Potencjalne opuszczenie bloku przez Niemcy miałoby poważne konsekwencje dla całej organizacji. Niemcy są nie tylko jednym z państw założycielskich UE, utworzonej w 1952 roku jako Wspólnota Węgla i Stali, są także największą gospodarką bloku i najludniejszym krajem członkowskim.

 

ZOBACZ: Protest niemieckich rolników. Zablokowano polską autostradę A6

Brexit wzorem dla Niemiec? Większość Brytyjczyków żałuje wyjścia z UE

Inspiracją dla AfD są wydarzenia z 2016 roku, gdy Brytyjczycy zdecydowali w ogólnokrajowym referendum, że ich kraj opuści Unię Europejską. Proces wychodzenia z bloku okazał się dłuższy i bardziej skomplikowany niż początkowo zakładano. Mimo licznych trudności z dniem 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania oficjalnie przestała być częścią UE.

 

Ostatnie badania opinii publicznej pokazują jednak, że brytyjskie społeczeństwo nie jest zadowolone z efektów brexitu. Większość obywateli żałuje decyzji o opuszczeniu Unii. W sondażu opublikowanym w listopadzie ur. przez "YouGov" za powrotem do bloku opowiedziało się 57 proc. ankietowanych.

Kajetan Leśniak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie